Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Proč se odeslané zprávy nepřesunou do odeslané pošty?

ms_outlook_express_logo-150-150Používáte na elektronickou poštu stále ještě Outlook Express? Pokud často posíláte známým vtipná videa nebo jinou hodně objemnou poštu, může se vám brzy stát, že vaše odesílané zprávy sice odejdou, ale nebudou se chtít poslušně zařadit do složky Odeslaná pošta.Může vás také potkat jiný problém, třeba že nebudete moci smazat zprávy. Pokud mažete zprávy tlačítkem Odstranit , zpráva se nepřesune do koše.

Kde je problém? V článku Roztřiďte si poštu, dokud je čas jsem psal o tom, že Outlook Express neumí pracovat se soubory většími než 2 GB. Vztáhli jsme to tehdy na doručenou poštu, ale problém se často týká i odesílané pošty.

Outlook Express máv úložišti pošty samostatný databázový soubor pro každou složku, kterou si v programu vytvoříte. I když zprávy ve složce promažete, velikost souboru se nezmenší, protože v databázi zůstanou po zprávách prázdné díry, které odstraníte teprve kompresí (viz článek Roztřiďte si poštu…)

Jakmile některý z databázových souborů překročí velikost 2 GB, je pro Outlook Express nepoužitelný. Pokud to postihne Odeslanou poštu, nejdou do ní přesouvat odeslané zprávy, pokud se vám takto „rozbují“ koš, nejdou zprávy mazat.

U koše je situace jednoduchá. Stačí v menu vybrat Úpravy > Vyprázdnit složku odstraněná pošta. Tím kompletně smažete obsah koše a jede se dál.

U ostatních složek je situace komplikovanější. V lepším případě obsah příslušné složky vidíte, ale nemůžete do ní nic přidat.  Pak pomůže vytvořit ve složce podsložky (například podle odesílatelů, projektů apod.) a zprávy do nich roztřídit. Pak byste ještě měli provést kompresi (Nástroje > Možnosti, karta Údržba, tlačítko Vyčistit. V dalším okně pak najdete tlačítko Zkoprimovat, viz obrázky), abyste databázový soubor příslušné složky fyzicky zmenšili.

oe-udrzba

oe-komprese

Pokud obsah složky již není viditelný, je náprava mnohem složitější, nevyhnete se patrně editaci databázových souborů některým ze specializovaných nástrojů pro soubory dbx. (např plugin do Total Commanderu, DBXtract apod.) Praktické zkušenosti s tím ale nemám. V případě, že je někdo máte, podělte se o ně prosím v komentářích.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.