Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Bod obnovení aneb když počítač zlobí

bod_obnoveni_logoObčas se stane, že z neznalosti či neopatrnosti změníte nějaké důležité nastavení počítače a nevíte, jak je vrátit zpátky. Mnohdy se po aktualizaci Windows, instalaci nějakého programu nebo ovladače některého zařízení poškodí nebo ztratí některá důležitá nastavení. Ještě horší je, pokud se vám do počítače dostane nějaká škodlivá havěť, která vyřadí z provozu třeba antivirový program a další služby. Nevíte-li si rady, zkuste systém obnovit do předchozího stavu. Systém Windows XP a jeho následovníci obsahují funkci Obnovení systému, která dokáže snadno, rychle a bezpečně vrátit nastavení systému do stavu, v jakém byl někdy v minulosti.

Mezi typické případy pro použití Obnovení systému patří, když se po aktualizaci Windows, instalaci nějakého programu nebo ovladače některého zařízení “rozhasí” některá důležitá nastavení, a nedají se obnovit ani tím, že program nebo aktualizaci odinstalujete. Např. náhle přestane fungovat automatické spouštění disku CD/DVD, začne zlobit připojení k síti (internetu), nejde spustit správce úloh apod. Obnovení systému pomůže často i v případě, že váš počítač napadne vir nebo špionážní software – spyware. Rovněž můžete obnovením “opravit” systémová nastavení, která jste sami změnili, ale nevíte, jak je vrátit zpět.

Obnovení systému je poměrně bezpečné, změny se týkají jen systémových souborů, nastavení a instalovaných programů. Vaše dokumenty a osobní data zůstanou beze změny. Nebudou se vracet do stavu, v jakém byly v minulosti.

Obnovení systému můžete spustit i z nouzového režimu (tzv. stavu nouze, vyvoláte jej při startu klávesou F8), to znamená, že jej můžete použít i v případě, že některý problémový ovladač zabrání normálnímu spuštění Windows. Pomůže i v některých případech, kdy je počítač napaden malwarem (škodlivým softwarem).

Na co nástroj obnovení systému nepomůže, jsou smazané soubory. Běžně se soubory mažou do koše, ale pokud jste zvyklí obcházet koš, a omylem smažete potřebný soubor, zkuste použít některý z nástrojů na obnovu smazaných souborů, o kterých jsme psali v článku Obnova ztracených fotek z paměťové karty.

Vytváříme bod obnovení

Základem pro obnovení systému jsou tzv. Body obnovení, což jsou snímky důležitých systémových nastavení. Bod obnovení můžete vytvořit ručně, ale vytváří se také automaticky při aktualizacích nebo při instalaci některých programů.

Jděte do nabídky Start, zvolte Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Obnovení systému.

Ve Windows XP:

Vyberete přímo v úvodním okně volbu Vytvořit bod obnovení a klepnete na tlačítko Další.

bod_obnoveni_03

Dále musíte zadat popis bodu obnovení, který slouží k tomu, abyste příslušný bod poznali. Pak opět klepněte na tlačítko Vytvořit.

bod_obnoveni_04

Počítač bude chvíli pracovat a nakonec podá zprávu o tom, že byl bod obnovení úspěšně vytvořen.

bod_obnoveni_05

Ve Windows Vista:

Klepnete na odkaz spusťte nástroj Ochrana systému.

bod_obnoveni_02

V okně Vlastnosti systému ve Vistě na kartě Ochrana systému vyberete diskové jednotky, pro které se má bod obnovení vytvořit. Ideální je vybrat všechny pevné disky, které používáte. Pak klepněte na tlačítko Vytvořit.

bod_obnoveni_06a

Nyní zadejte popis bodu obnovení, který slouží k tomu, abyste příslušný bod poznali. Pak opět klepněte na tlačítko Vytvořit.

bod_obnoveni_07

Po úspěšném vytvoření počítač podá zprávu o tom, že byl bod obnovení vytvořen úspěšně.

bod_obnoveni_09

Provádíme obnovení systému

Pokud se rozhodnete obnovit předchozí stav počítače, jděte do nabídky Start, zvolte Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Obnovení systému.

Obnovení systému ve Windows XP:

V okně obnovení systému vyberte: ve volbu Obnovit předchozí stav počítače.

bod_obnoveni_10

Na další obrazovce vyhledáte v kalendáři datum, které předchází problémům s počítačem. Dny, ve kterých existují body obnovení, jsou v kalendáři tučné.

bod_obnoveni_11

V pravé části vyberte požadovaný bod obnovení a klepněte na tlačítko Další.

Na další obrazovce najdete informaci o vybraném bodu obnovení a také další upozornění.

bod_obnoveni_13

Pokračujte tlačítkem Další. Windows se nyní ukončí a proběhne obnova systému.

bod_obnoveni_14

Po dalším startu systému budete informováni o provedení bodu obnovení.

bod_obnoveni_16

Pokud se uvedeným zásahem potíže nevyřešily a navíc si nejste jisti datem, kdy se potíže objevily, můžete vyzkoušet jiný bod obnovení. Můžete také poslední provedené obnovení systému odvolat. Volbu Vzít poslední obnovení zpět najdete při dalším spuštění nástroje pro Obnovení systému na úvodní obrazovce.

bod_obnoveni_17

Obnovení systému ve Windows Vista

Okno obnovení systému vám nabídne volbu Doporučené obnovení. Pod touto položkou najdete datum a popis navrhovaného bodu obnovení. Jestliže chcete počítač vrátit do tohoto bodu, klepněte na tlačítko Další.

bod_obnoveni_021

Pokud vám tato volba nevyhovuje, zvolte položku Vyberte jiný bod obnovení.

V následujícím okně uvidíte body obnovení, které nejsou starší, než pět dnů. Chcete-li zobrazit i starší body obnovení, zaškrtněte políčko Zobrazit body obnovení starší než pět dní.

bod_obnoveni_12

15 comments for “Bod obnovení aneb když počítač zlobí

 1. Tom
  19. 2. 2012 at 13:49

  Ahoj, nevíte jak ten bod obnovení spustit? Mě totiž najdou spustit .exe a to obnovení je .exe

 2. Niky
  17. 2. 2013 at 21:48

  Dobrý den, poradí mi někdo jak spustit to obnovení systému? V tom příslušenství to nemám a když podle nápovědy zkoušim spustit nejde to, mám u toho okýnko s červenou tečkou. Poradtě mi prosím sem z toho zoufalá 🙁

 3. atelierdk
  18. 2. 2013 at 11:07

  Niky, co máš za Windows? I ve Windows 7 je to v nabídce start ve složce Příslušenství > Systémové nástroje

  Můžeš také stisknout Win+R a do okna spustit napsat rstrui a stisknout Enter

 4. Lukáš
  30. 3. 2013 at 15:55

  čaute , poradi mi niekto ? dodrbal som niečo vo Windowse ked zapnem PC ukazuje mi to /system/config ze nenaslo a chcem vratit zmeni vPC ale nemozem zapnut aninudzovy režim da sa to nejak ? ešte ? lebo Inštalačne CD nemám na windows XP

 5. Petr
  3. 6. 2013 at 15:15

  Jak zjistit co jsem odinstaloval?

  Asi před týdnem jsem z win XP odinstaloval jeden prográmek.
  Je nějaký způsob, jak laik zjistí z registru nebo jinak, co bylo odinstalováno?
  Děkuji, Petr

  Pomůže nějak kalendář obnovení systému nebo regedit?

 6. Urban
  26. 6. 2013 at 13:52

  Dobrý den, lze přenést bod obnovení z jednoho počítače do druhého se stejnou verzí Windows 7)?

  • atelierdk
   11. 11. 2015 at 10:00

   Přenést bod obnovení? To asi ne. Každý počítač se od jiného trochu nebo více liší v tom, co je v něm nainstalováno a kdy to bylo provedeno. To je jako kdybyste měl plánek, jak máte srovnané věci ve své skříni, a pokoušel se podle tohoto plánku rovnat věci v sousedově skříni.

 7. jana
  9. 11. 2015 at 21:23

  Dobrý deň,
  akurát som odinštalovala zopár programov, o ktorých som si myslela že sú úplne nepotrebné no naopak. Odinštalovalo mi to programy teda dokumenty – do školy, fotky, videá a podobne, ktoré by som chcela spať. Je to možné nejako vrátiť alebo mám na to zabudnúť? 🙁
  poraďte prosím

  • atelierdk
   11. 11. 2015 at 10:06

   A jak jste ty programy odistalovala, Jano? Přes Ovládací panely > Programy a Funkce?

   Odinstalace programů neodstraní dokumenty, které jsou pomocí těch programů vytvořené. Takže podle mého názoru jen nevíte, kde ty dokumenty máte, a nemáte programy, pomocí nichž by se daly otvevřít. Nebo jste ty programy neodinstalovala normálním způsobem.

   Co takhle průzkumníkem (v nabídce start položka Počítač, nebo stiskem Win+E) prohlédnout složku dokumenty, obrázky, videa a další. Vsadím se, že tam ty sobory budou.

 8. Lucie
  18. 12. 2015 at 16:46

  Dobrý den, prosím o radu. Píše mi to: Funkce Ochrana systému je vypnutá. Chcete-ji opět zapnout, můžete použít nástroj Obnovení systému. Informace naleznete v člunku Vypnutí a zapnutí nástroje Obnovení systému.
  Ale já nevím jak ho zapnout… :/ Nic jsem se v tom článku nedočetla.

 9. Miln Čermák
  2. 3. 2016 at 11:32

  Dobrý den.
  Dá se nějak nastavit plánování automatického vytváření bodu obnovení ve Windows 7?
  Body obnovení se mi automaticky nevytváří – když chci vidět starší body obnovení
  tak tam nic není.
  Body obnovení si občas vytvářím ručně, ony ale stejně po nějaké době zmizí.
  Jak udělat, aby tam zůstaly stále pro případné pozdější využití?
  Kdybych chtěl udělat obnovení systému (ochranu mám zapnutou), tak mi systém hlásí,
  že žádné doby obnovení nemám vytvořeny.
  Děkuji za radu.
  Milan

 10. Iva Synková
  15. 7. 2016 at 16:30

  Dobry den,umel by někdo poradit jak obnovit vymazany adresar?

 11. 21. 11. 2016 at 09:15

  Dobrý den,
  kamarádce zmizely všechny nástěnky z Pinterestu. Stalo se to pravděpodobně při přihlašení na Facebook, kdy zapomněla heslo a změnila si ho. Šly by ty nástěnky nějak obnovit? Diky

 12. Filip
  7. 4. 2018 at 00:24

  Dobrý den potřebuji poradit delší dobu mi zlobil notebook a poté co se zapnul byl v nějakém režimu vůbec nevím jen vím že všechno z plochy bylo v jiných složkách vše jsem našel a zpět přetáhl na plochu ale potom co přišlo restartování mi vše z plochy zase zmizelo a už jsem to bohužel nenašel ani v těch složkách a když jsem mrknul na volné místo najednou ho tam bylo hodně 246 GB a to předtím jsem měl volného jen kolem 20 GB nic jsem neodstraňoval vůbec nevím co s tím chci to vrátit zpět měl jsem tam důležité fotky, soubory, videa a podobně jsem z toho na větvi 🙁 Poradíte mi děkuji

 13. Gabriela
  26. 11. 2018 at 23:06

  zdravim, chcela by som sa vratit do vyrobnych nastaveni Windows 10,ale nejde to. Hned mi vyskoci tabulka Disk C nema dostatok miesta… co s tým, uz som vymazala vsetky dokumenty, v pocitaci prakticky su aplikácie zo začiatku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *