Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Synchronizace Google kalendáře s Lightningem nebo Sunbirdem

Možná nevíte, že Sunbird a Lighning, kalendáře – plánovače od Mozilly, můžete propojit s Google kalendářem tak, že se budou zadané události synchronizovat. Uvidíte je pak na obou místech – v Google kalendáři i v Lightningu, respektive Sunbirdu. To má neocenitelnou výhodu, když se někde ocitnete bez svého notebooku a potřebujete si poznamenat nějakou schůzku či připomínku. Událost si pak můžete naplánovat u známého, nebo třeba přímo v internetovém kiosku na pracovním úřadě a v notebooku se vám objeví automaticky…

A co víc, přes Google kalendář jste schopni i přenášet události mezi několika počítači. Na každém si nastavíte Lightning/Sunbird tak, aby se synchronizoval s vaším Google kalendářem a – ejhle – máte události jak ve svém notebooku, tak ve stolním počítači.

Synchronizace probíhá přes CalDAV a je možné ji nastavit v Sunbirdu verze 0.8 a vyšší nebo v Lightningu pro Thunderbird či Sea Monkey.

Nastavení synchronizace

V Ligtningu klikněte pravým tlačítkem myši do seznamu kalendářů v levém sloupci a v místní nabídce zvolte Nový kalendář. V Sunbirdu to udělejte buď stejně, nebo v menu zvolte Soubor > Nový kalendář.

Otevře se okno (průvodce) ve kterém vyberte volbu V síti a klikněte na tlačítko Další.

V dalším okně vyberte jako formát možnost CalDAV.

Do pole Adresa zadejte https://www.google.com/calendar/dav/ID vašeho kalendáře/events a klikněte na tlačítko Další.

ID Google kalendáře pro váš hlavní kalendář je vaše e-mailová adresa, kterou se přihlašujete k účtu Google. Řádek tedy bude vypadat např. takto: https://www.google.com/calendar/dav/karel.novak@gmail.com/events. Pro vaše další Google kalendáře bude ID Kalendáře ve tvaru dlouhý řetězec znaků@group.calendar.google.com. ID kalendáře zjistíte tak, že v Google kalendáři kliknete na šipku vedle názvu příslušného kalendáře a zvolíte možnost Nastavení kalendáře. ID kalendáře najdete u položky Adresa kalendáře.

Adresa musí začínat zabezpečeným protokolem https, pokud byste zadali pouze http připojení a synchronizace nebude fungovat.

Na další obrazovce zadejte název a vyberte barvu pro odlišení událostí Google kalendáře od ostatních kalendářů v Lightningu/Sunbirdu. Pak klikněte na Další a v následujícím okně na tlačítko Dokončit.

Po vytvoření se kalendář bude snažit připojit ke vzdálenému kalendáři a proto zobrazí vyskakovací okno, do kterého budete muset zadat přihlašovací údaje ke svému Google kalendáři. Jako uživatelské jméno zadejte celou e-mailovou adresu včetně zavináče a domény za ním. Zadejte heslo pro Google kalendář (respektive pro Google účet) a zaškrtněte políčko pro zapamatování hesla, abyste se nemuseli pokaždé přihlašovat.

Po přihlášení se váš Google kalendář objeví na záložce kalendáře v Sunbirdu, Thunderbirdu nebo SeaMonkey, a tento kalendář bude synchronizovat veškeré změny s vaším Google kalendářem.

2 comments for “Synchronizace Google kalendáře s Lightningem nebo Sunbirdem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.