Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak počeštit kalendář Sunbird portable

Mozilla Sunbird je kalendář a úkolovník, který vyvíjí Mozilla. Možná používáte raději jeho rodného bratra Lightning, rozšíření poštovního klienta Thunderbird, které má prakticky stejné funkce jako Sunbird. Řeč dnes bude o Sunbirdu portable, který se nemusí instalovat a vše své nosí si s sebou, proto se dá spouštět rovnou z flash disku. Hledáte marně českou portable instalaci? Ukážeme vám, jak Sunbird portable počeštit.

Instalace Sunbird portable

Nejprve si stáhněte anglickou verzi Sunbirdu portable. Aktuální verze je 1.0 beta1. Jde o spustitelný exe soubor, který zdánlivě spustí instalátor, ve skutečnosti udělá jen tolik, že do umístění, které při instalaci zadáte, rozbalí potřebné soubory. Můžete tedy program „nainstalovat“ přímo na flash disk, nebo do nějaké složky na váš pevný disk (raději ne do složky Program Files), do složky svého uživatelského profilu, nebo kam je vám libo.

Pokud nyní poklepete na soubor SunbirdPortable ve složce SunbirdPortable, která se při instalaci vytvořila.

Spouštěcí soubor kalendáře Sunbird portable

Program se spustí v angličtině.

Chcete-li zástupce na plochu, klepněte na soubor SunbirdPortable pravým tlačítkem myši a v místní nabídce zvolte Odeslat > Plocha (vytvořit zástupce).

Můžete si také nastavit spouštění programu hned po startu počítače: V nabídce Start rozbalte Všechny programy a na složku Po spuštění klepněte pravým tlačítkem myši. V místní nabídce zvolte položku Otevřít.

Do této složky zkopírujte zástupce programu, kterého jste si vytvořili v předchozím kroku.

Počeštění programu Sunbird portable

K počeštění potřebujete stáhnout českou verzi programu, ale nikoli instalační soubor, ale pouhý zip balíček. Sunbird 1.0 beta1 v češtině stáhnete tímto odkazem.

Program Sunbird zavřete. Obsah složky sunbird ve staženém balíčku nyní rozbalte a nakopírujte do složky \App\sunbird ve složce SunbirdPortable, kam jste předtím Sunbird „nainstalovali“. Složka sunbird v balíčku obsahuje prakticky stejné podsložky a soubory jako složka \App\sunbird.

Cílem samozřejmě je původní soubory anglické verze nahradit českými, takže se vás počítač na začátku kopírování dotáže, zda chcete soubory přepsat. Povolte mu přepsání všech souborů.

Když nyní spustíte Sunbird, bude již kompletně v češtině.

Co bude se Sunbirdem dál?

Vývojářský tým avizoval, že s vývojem končí, takže se postupem času dohrabe maximálně tak k verzi 1.0. Ale možná se dočkáme překvapení a vývoje se ujme někdo jiný podobně jako u balíku Mozilla Suite, který dnes pokračuje jako SeaMonkey.

Osobně doufám, že se tak stane. Poslední verze Lightningu je těžce nepovedená, obsahuje spousty chyb, mimo jiné při synchronizaci se vzdálenými kalendáři přes CalDAV a downgrade na nižší verzi není možný, protože nižší verzi Lightningu je zase odmítána Thunderbirdem 3.1.

3 comments for “Jak počeštit kalendář Sunbird portable

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.