Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Dva antiviry – dva kohouti na jednom smetišti

Značná míra svobody na internetu má nepochybně své pozitivní stránky, ale je také důsledkem toho, že internet je zdrojem mnoha nebezpečí. Prakticky ihned po připojení našemu počítači hrozí nebezpečí ve formě virové infekce. Nemusíte přitom navštívit nebezpečné stránky s cracky nebo pochybným pornem, ani důvěřivě nebo z nepozornosti spustit přílohu zákeřného e-mailu. Červi, jako byl například proslulý Blaster, si najdou cestu do počítače sami díky mezeře v zabezpečení systémových součástí Windows.

Více antivirů = více bezpečí?

Že je třeba se proti počítačovým virům chránit antivirem, ví dnes i ten, kdo počítač nepoužívá. Mezi začátečníky se však člověk poměrně často setkává s problémem, který pramení z nezkušenosti. Buď preventivně, nebo z důvodů potíží nainstalují druhý antivirový program… …a počítač zkolabuje! K instalaci druhého antiviru obvykle vede jedna ze dvou následujících úvah:

  • zapojí selský rozum a vyjde jim formulka více antivirů = více bezpečí
  • jejich stávajícím antivirem projde nějaká havěť a tak když si s ní neporadil jeden “kanón” zapojí do práce druhý, účinnější, obvykle takový, který jim poradil nějaký známý

Jak pracuje antivir?

Abychom se dopracovali toho, co je na tom špatně, musíme si naznačit, jak antivir pracuje. Běžný antivirový program nabízí nejméně dvě funkce:

  • kontrolu souborů v počítači na vyžádání
  • ochranu souborů v reálném čase

Kontrola “na vyžádání” (on demand scan) umožní prohledat a zkontrolovat soubory v počítači, zda neobsahují viry. Vy sami si volíte, zda se bude kontrolovat konkrétní soubor, složka, celý disk nebo celý počítač. Kontrola na vyžádání obvykle dost zpomalí počítač, proto se plánuje na dobu, kdy počítač běží, ale nepracujete s ním (na polední pauzu, na noc apod.). Nemusíte ji ani mít naplánovanou na pravidelný interval, postačí spustit ji jednou za čas ručně.

Ochrana souborů v reálném čase (real time protection, active shield apod.) pracuje na pozadí (to znamená, že nemá spuštěné žádné okno na hlavním panelu, ve kterém by se dala sledovat) a kontroluje bez vašeho zásahu všechny soubory, se kterými počítač pracuje – které spouští, přesouvá, načítá, přejmenovává, přesouvá, ukládá apod. Jakmile počítač začne pracovat s některým souborem, antivir ho zkontroluje. Tento typ ochrany více či méně zpomaluje váš počítač (zpomalení kvalitního antiviru ani nepostřehnete, ale pamatuji doby, kdy například Avast zpomalil slabší počítač tak, že jeho výkon klesl odhadem na třetinu). Tuto ochranu lze sice ručně vypnout, ale tím ohrožujete svůj počítač, protože jste počítač zbavili svého “dveřníka”, který by měl zamezit vstupu virů. Pokud ji potřebujete vypnout, měli byste nejprve “zamknout dveře” – rozumějte: odpojit počítač od internetu a od sítě a nepoužívat žádné neprověřené flashdisky, paměťové karty a CD či DVD.

Ochrana v reálném čase se u AVG jmenuje Rezidentní štít

Ochrana v reálném čase se u AVG jmenuje Rezidentní štít

Co dokážou dva antiviry?

Nainstalujete-li do počítače druhý antivir, koledujete si o problém. Viděli jste někdy , jak hráči ragby vytvoří mlýn a začnou se přetahovat o šišku? Mlýn se několik vteřin posouvá kousek na jednu a hned zase na druhou stranu, než jedno mužstvo soupeře zatlačí natolik daleko, že se šišky zmocní. Podobně to vypadá, když se aktivní štíty dvou antivirů začnou přetahovat o spouštěné soubory. Několik sekund se o soubor přetahují, než se jeden souboru zmocní. Míra zpomalení záleží na konkrétní kombinaci antivirů. Zatímco některé kombinace antivirů jen znatelně zpomalí počítač, u jiných to vypadá přímo jako havárie Windows.

Představte si situaci, kdy startujete počítač. Systém v tu chvíli spouští stovky souborů. Jestliže normálně start počítač trvá třeba dvě minuty, může nyní trvat klidně desetkrát déle. Počítač se neuvěřitelně zbrzdí. Máte pocit, že se počítač “zaseknul” při startu. Zkusíte restart, pak druhý, třetí a žádný posun… Lze se z této situace dostat nějak ven?

Oprava Windows nepomůže

V této situaci vám nepomůže oprava Windows z instalačního CD. Ta totiž obnoví systémové soubory a hardwaru podstrčí výchozí ovladače, ale snaží se zachovat funkce a nastavení softwaru. Po opravě tedy oba antiviry obnoví svou funkci, budou se dál vesele přetahovat o soubory a počítač bude i nadále hrát “mrtvého brouka”…

Trpělivost a zase trpělivost

Abychom počítač přiměli k normálnímu chodu, je třeba u jednoho z antivirů ochranu v reálném čase vypnout. Obrňte se trpělivostí, bude to dlouhý proces. Abychom ho trochu zkrátili, resetujte (tlačítkem na skříni) počítač a startujte do nouzového režimu. V nouzovém režimu se spouští jen ty základní služby a ovladače, takže se antiviry budou přetahovat o menší množství souborů.

Nechte počítač pro jeho start dostatek času. S největší pravděpodobností se nezasekl, ale všechno mu trvá nekonečně dlouho. Deset nebo dvacet minut do úvodní obrazovky je v této situaci normální…. Nesnažte se urychlit situaci netrpělivým klikáním myši na další a další prvky. Každé kliknutí se zařadí do fronty požadavků a jejich vyřízení tím jen prodloužíte. Po zobrazení úvodní obrazovky se musíte přihlásit. Pohyb kurzoru bude mít nejspíš dlouhé zpoždění za myší. Počítač na každou akci reaguje třeba i s několikaminutovým zpožděním.

Až se po dlouhých minutách zobrazí plocha, najeďte kurzorem myši na ikonu jednoho z antivirů v oznamovací oblasti a klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Když se vám konečně zobrazí kontextová nabídka antiviru, deaktivujte jeho realtimovou ochranu.

antivir-vypnuti_1

Některé antiviry mají volbu pro deaktivaci ochrany přímo v této nabídce. U jiných musíte zdlouhavě spustit okno programu, najít potřebnou volbu a ochranu vypnout, což celý proces jen prodlužuje.

U AVG je nutno nejprve spustit okno Control Center

U AVG je nutno nejprve spustit okno Control Center

Teprve pak je možno rezidentní štít vypnout

Teprve pak je možno rezidentní štít vypnout

Jakmile se vyřídí požadavek na vypnutí ochrany, měla by se počítači vrátit bývalá síla.

Jestliže můžete alespoň u jednoho antiviru nechat antivirový štít trvale vypnutý, můžete ho čistě teoreticky ponechat v počítači. Osobně bych raději jeden z antivirů odinstaloval. Ostatně, slušný antivir již při instalaci odhalí svého konkurenta a buď vám nabídne, že jej odinstaluje, nebo odmítne pokračovat v instalaci až do té doby, než jeho předchůdce odinstalujete vy sami.

3 comments for “Dva antiviry – dva kohouti na jednom smetišti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.