Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Konzola pro zotavení a chkdsk – zkontrolujte disk

head_crash-11-07-2008-17-50Když počítač nechce startovat a skončí po post testech – ještě dříve, než se objeví obrazovka s logem Windows, máte téměř jistě problém s pevným diskem. Již jsme na těchto stránkách probrali případy, kdy je poškozený hlavní spouštěcí záznam (MBR, Master Boot Record) nebo poškozený konfigurační soubor pro zavádění systému (soubor boot.ini). V případě, že jste v konzole pro zotavení provedli příkazy fixmbr, fixboot, či bootcfg /-rebuild a počítač stále nestartuje, zkuste ještě zkontrolovat pevný disk programem chkdsk.

Tento diskový program kontroluje integritu dat – to znamená, že dokáže zjistit, zda záznamy v tabulce souborů (MFT, Master File Table) odpovídají tomu, co se na disku skutečně nachází, a případné chyby opravit.

Je také schopen zkontrolovat celý povrch disku – otestovat, zda se dá z každého sektoru (clusteru) číst a zda se dá do něj i zapisovat. Pokud najde sektor, který je nečitelný nebo do něj nejde zapisovat, zařídí, aby jej disk už dále nepoužíval.

Chcete-li příkaz použít v konzole pro zotavení, nastartujte počítač z instalačního CD Windows do konzoly a po přihlášení k instalaci napište chkdsk c:, kde c je písmeno jednotky, kterou chcete kontrolovat, a stiskněte Enter.

chkdsk3

Písmeno jednotky můžete v příkazu vynechat, program chkdsk pak bude kontrolovat jednotku, na které se právě nacházíte. Máte-li v konzole vypsáno: C:\WINDOWS> nebo C:\> a zadáte jen chkdsk a stisknete klávesu Enter, bude se kontrolovat disk C.

Kontrolu disku si můžete vynutit i v případě, že počítač hlásí, že na disku nejsou problémy a není třeba jej kontrolovat. Pro nucenou kompletní kontrolu disku použijte příkaz s parametrem /p, napište tedy příkaz chkdsk c: /p. Právě nucená kontroladovede odhalit vadné sektory a některé hlubší problémy na disku.

chkdsk5a

15 comments for “Konzola pro zotavení a chkdsk – zkontrolujte disk

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.