Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Vista – kam se podělo volné místo?

Máte Windows Vista a mizí vám záhadně volné místo na pevném disku?

Zkuste odhalit žrouta pevného místa programem SpaceMonger. Ten vám graficky znázorní rozložení složek a souborů na pevném disku. Starší verze SpaceMonger 1.4 je zadarmo. Nemusí se instalovat, je rychlý, ovládání je prajednoduché, výsledky přehledné.

Výsledek prohledáni disku programem SpaceMonger

Výsledek prohledání disku programem SpaceMonger

Možná na disku najdete zapomenutý obraz DVD od některého dávného vypalování, možná, stejně jako já, najdete na disku dvě obrovské složky ReportQueue vnořené ve složkách WER. Ty moje měly nedávno úhrnem skoro 25 GB. Tento objem nashromáždily za necelé tři týdny (!). Jedna se nachází v umístění C:\Users\All Users\Microsoft\Windows\WER, druhá je ve složce C:\ProgramData\Microsoft\Windows\WER.

K čemu slouží WER

Co jsou zač ony objemné složky WER? WER je zkratka služby Windows Error Reporting, která se česky jmenuje Hlášení a řešení problémů. Sem si Windows Vista ukládají informace o haváriích programů, které pak odesílají Microsoftu k analýze a na jejich základě pak vám služba Hlášení a řešení problémů čas od času nabídne řešení. Protože komunikace se serverem na straně Microsoftu probíhá v delších časových intervalech, složka ReportQueue shromažďuje informace pro zatím nereportované problémy.

Získejte své místo zpět

I když třeba máte pevný disk dostatečně objemný, patrně nebudete chtít si jej nechat blokovat takovýmto obsahem. Můžete nechat vyčistit disk (Start > Všechny programy > Příslušenství > Systémové nástroje > Vyčištění disku) a vyčistit Soubory hlášení o chybách systému.

Soubory hlášeni o chybách maji často přes 10 GB

Soubory hlášení o chybách mohou mít ve Vistě klidně i přes 10 GB

Tím se však připravíte o možnost získat případné informace o řešení problému a zaměstnat trochu vývojáře Microsoftu. Nabízí se tedy “čistší” řešení. Jak vyplývá z názvu složek ReportQueue, jde o frontu čekající na ohlášení – je tedy třeba Windows přimět, aby reportovaly problémy ihned a ne až ve svůj naplánovaný čas. Pokud nejste připojeni k internetu, tak se nyní připojte a otevřete Ovládací panely (v tomto případě doporučuji přepnout je z klasického zobrazení zpět na Hlavní ovládací panel) a vstupte do sekce Systém a údržba.

Služba Hlášeni a řešeni problémů (WER)

Služba Hlášení a řešení problémů (WER)

Nyní u položky Hlášení a řešení problémů klikněte na odkaz Zjistit nová řešení.

Vyhledáni řešeni problémů ve Vistě

Vyhledání řešení problémů ve Vistě

Windows vyhledá řešení již dříve reportovaných problémů a dotáže se, zda chcete odesílat další informace o potížích.

Odesiláni informaci služby Hlášeni a řešeni problémů

Odesílání informací služby Hlášení a řešení problémů

Nemusíte mít obavy, že by systém odesílal celý obsah složky ReportQueue. Pro odeslání použije jen esenci, která má velikost možná pár MB. Windows pak odešlou informace, pokusí se najít řešení a po úspěšném dokončení operace obsah složek WER\ReportQueue vyprázdní.

Další informace o službě WER

Windows Error Reporting na stránkách Microsoft Technet (anglicky)

článek o zotavení na stránkách Craftcom.net (česky)

článek na blogu Dirka Paesslera (anglicky)

1 comment for “Vista – kam se podělo volné místo?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.