Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Lenovo – kam se podělo volné místo? II

Před časem jsem se věnoval problému se záhadným ztrácením volného místa u počítačů Lenovo. Tehdy jsme jako původce nalezli zálohovací aplikaci Lenovo Rescue and Recovery. Po dvou letech provozu notebooku ThinkPad jsem nalezl dalšího žrouta zbytečného místa – program Lenovo System Update. Zápasíte s plným diskem a potřebujete uvolnit pár GB místa? Tak jste tady správně!

Lenovo Thinkvantage System Update je užitečná aplikace – pro váš notebook přímo na míru vyhledá na webu aktualizované ovladače a software (jen ten od Lenova). Problém je, že si všechen stažený software ukládá do složky session ve složce programu – a nemaže ho po sobě.

Odhalil jsem to náhodou, když jsem prolézal obsah disku programem SpaceMonger a hledal složky, ve kterých se hromadí velké objemy dat. Kostlivce ve skříni jsem našel ve složce C:\Program Files\ Lenovo\System Update\session. Za dva roky provozu notebooku se v ní nahromadilo skoro 5 GB instalačních souborů. Hledal jsem, jak historii vymazat, ale System Update žádnou takovou možnost nemá.

Chcete-li se těchto souborů zbavit, doporučuji nejprve zazálohovat obsah složky session (třeba ji vypalte na DVD). Aktualizace ovladačů a softwaru se vám mohou hodit například pokud byste v budoucnu potřebovali notebook přeinstalovat. Aby se program System Update bez problémů spustil a fungoval, musíte ve složce ponechat:

soubory

 • QuestResponse.xml
 • updates.ser

a složky

 • temp
 • system
 • schedulerupdater
 • randomscheduler

Ostatní složky můžete smazat.

3 comments for “Lenovo – kam se podělo volné místo? II

 1. ttt
  2. 2. 2010 at 13:29

  jen je treba dodat ze pokud jej znovu spustite bude si vsechno stahovat na novo.

 2. atelierdk
  2. 2. 2010 at 22:16

  Není důvod, aby si System update znovu stáhl veškeré smazané instalační soubory. Do složky session se ukládají všechny stažené updaty, ne jen poslední verze. Pokud si něco stáhne, pak jen poslední verze. Osobně jsem ve složce nechal složky s instalačními daty z posledního updatu a po novém spuštění programu ThinkVantage System Update se zcela určitě nic nestahovalo.

 3. 21. 1. 2011 at 09:53

  Pořídil jsem si svého času PC Lenovo. Líbilo se mi po stránce hardwaru Už to, že instalačka jaksi nebyla, bylo podezřelé. O to větší hrůza se děla po autoinstalaci. Když to zkrátím, udělat zálohu disku, zformátovat a nacpat to tam bez servisního oddílu. Pak všechno napřed odinstalovat (ono se to stejně neodinstaluje, jen se to tak tváří), pak jsem to vymlátil ručně, projel přes Revo, zakázal všechno jen vzdáleně autonatické a znova obraz disku. Znova přeformátovat, předtím odebrat oddíly a pak znova postup opakovat. Nakonec přes Revo vymlátit poslední zbytky vymazaných soborů. Potom je to použitelné a se slušným antivirem se s tím dá troufnout na net.
  Mimochodem, ze vzteku jsem mu předělal to úhledné logo Lenovo na Krakonošovo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *