Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Heslo pro profil v Thunderbirdu

thunderbird_150Mívali jste v Outlook Expressu svoji identitu chráněnou heslem? Pokud vám kvůli svým omezením (nedostatečná likvidace spamu, 2GB limit pro archivy zpráv atd.) tento prehistorický program přestal vyhovovat a přešli jste na Thunderbird, možná tuto možnost marně hledáte. Tvůrci poštovního programu Thunderbird jaksi nepočítají s tím, že by v jednom uživatelském účtu Windows používalo Thunderbird více osob. Z nabídky Start zmizel zástupce pro Správce profilů již s příchodem verze 2, a možnost ochránit svůj profil heslem nebyla v Thunderbirdu nikdy. Přitom situace, kdy celá rodina používá jen jeden počítač s jediným společným uživatelským účtem (obvykle s administrátorskými právy a bez ochrany heslem) je v našich domácnostech spíše pravidlem. Poradíme vám, jak si profil v Thunderbirdu jednoduše ochránit.

 

Na ochranu soukromí se zapomnělo

Thunderbird zjevně vychází z předpokladu, že když pracujete s počítačem, přihlásíte se do svého účtu ve Windows. Po skončení své práce se odhlásíte a jiný uživatel, který se chystá pracovat s počítačem se přihlásí do svého účtu. Každý uživatel má v Thunderbirdu svůj vlastní profil (ve složce svého uživatelského účtu ve Windows), takže pošta je oddělená. Thunderbird je de facto „chráněn“ heslem do vašeho účtu ve Windows.

Představte si situaci, kdy od svého počítače na chvilku odejdete (velitelka domácnosti vás pošle třeba s odpadky). Pokud se z účtu neodhlásíte, zůstane vaše pošta zcela nechráněná. Kdokoliv Thunderbird spustí, přečte si bez překážek vaši korespondenci.

Ochrana pošty heslem

Nejsem nijak paranoidní, neschovávám si žádné tajné materiály, ale je mi krajně nepříjemné, když se někdo bez mého vědomí prohrabává mou poštou. Systém založený jen na důvěře je fajn, ale v praxi lépe funguje model podle klasického rčení: „Důvěřuj lidem, ale auto si zamykej!“.

Zapátral jsem tedy, zda jde jakýmkoliv způsobem ochránit jednoduše přístup do pošty v Thunderbirdu heslem. Několik odkazů ve fórech se zmiňuje o rozšíření ProfilePassword, ale jejich odkazy vedou na oficiální stránky rozšíření Thunderbirdu, kde se kýžené rozšíření nenachází. Když hledáte odkazy pro stažení ProfilePassword, naleznete spousty stránek stále dokola přežvykující informaci o tom, jak je ochrana profilu pomocí rozšíření nedostatečná. Dostatečná – nedostatečná – nepokoušíme se ochránit naši poštu před útokem mazaného hackera, ale před zbytečnou zvědavostí jiného člena domácnosti.

Jistě, budete-li mít enormní zájem si přečíst cizí poštu, budete-li mít alespoň základní technické znalosti o Thunderbirdu, profilech atd. a budete-li mít chvíli času, tak vás toto heslo nezastaví, nicméně budete se mnou jistě souhlasit, že je lepší slabá ochrana, než žádná.

Po chvíli pátrání jsem nakonec nalezl odkazy na funkční verzi rozšíření ProfilePassword. Stáhnout můžete českou verzi 0.7.6 ze serveru czilla.cz, novější anglickou verzi jsem našel na Softpedii.

Instalace ProfilePassword

Soubor s příponou xpi stáhněte do počítače. Otevřete Thunderbird a zvolte Nástroje > Správce doplňků.

Stažený soubor rozšíření přetáhněte na okno Správce doplňků. Objeví se výzva k potvrzení instalace. Jakmile doběhne odpočítávání, klikněte na tlačítko Instalovat.

Po úspěšné instalaci musíte restartovat Thunderbird.

Použití ProfilePassword

V nabídce Nástroje nyní naleznete zvolte ProfilePassword > Správce hesel.

profilepassword_01

Objeví se okno Heslo profilu, ve kterém klikněte na tlačítko Nastav/změň heslo.

profilepassword_02

V rozbaleném okně zadáte dvakrát heslo, kterým chcete svůj profil chránit. V případě, že se chystáte změnit dříve nastavené heslo, uvidíte v tomto okně ještě další pole pro zadání původního hesla. Heslo smí obsahovat pouze velká a malá písmena, číslice a podtržítko.

profilepassword_03

Po nastavení hesla se bude po spuštění Thunderbirdu objevovat nejprve výzva pro zadání hesla.

profilepassword_05

Svůj profil také můžete uzamknout kdykoliv během práce pomocí volby Nástroje > ProfilePassword > Zamknout okno.

Pomocí odkazu Odemknout okno pak zobrazíte dialog pro zadání hesla a odemknutí profilu.

profilepassword_04

Poznámka na konec

Bezpečnost ochrany pošty pomocí rozšíření výrazně klesá, pokud je v jednom uživatelském účtu Windows nastaveno více profilů Thunderbirdu.

2 comments for “Heslo pro profil v Thunderbirdu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.