Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak získat další místo na pevném disku

Pokud vám počítač skládal nebo instaloval někdo zkušenější, možná vám rozdělil pevný disk na několik jednotek. Systém Windows máte na poměrně malém disku C a na jednotce D máte hromadu volného místa. Pokud je systémový disk příliš malý, projeví se to negativně na funkci počítače.

Co zaplňuje systémový disk?

Na systémovém disku je třeba udržovat alespoň minimální množství volného místa. Optimální je minimálně 10 GB, ale pokud máte více, rozhodně to není na škodu. Systémový disk totiž Windows využívají mimo jiné i jako úložiště dočasných dat a nejrůznějších sdílených a konfiguračních souborů. I když jste poučení a disciplinovaní, pravidelně disk čistíte a programy instalujete na jiný disk než C, stejně si většina programů nasype nemálo MB do složek Data aplikací nebo Local Settings, takže místo časem ubývá. Na systémový disk se ukládají i ovladače a další soubory.

Systémový disk se postupně obsazuje, neboť do složky Windows se přidávají knihovny potřebné pro běh instalovaných programů a do vašeho uživatelského profilu se přidávají soubory nastavení a doplňky pro jednotlivé programy. Také zůstávají nesmazané soubory ve složkách Temp pro dočasné soubory.

Na systémovém disku je normálně i složka Dokumenty a také Plocha. Uložíte-li si tedy např. stažený obraz CD na plochu, ukrojí vám opět místo na disku C.

Jak zjistit, co vám na disku zabírá místo? Pokuste se analyzovat soubory na disku C. Velmi vhodný je pro tento účel program SpaceMonger 1.4. Stažený program se neinstaluje, rozbalíte archiv a poklepete na soubor SpaceMonger.exe. Klepněte na tlačítko Open a zvolte disk, který chcete analyzovat. Pak nechte program několik minut pracovat.

Tento malý program graficky znázorní obsazení disku. Zjistíte tak největší žrouty místa. Na první pohled tak odhalíte např. nesmazaný image soubor načteného DVD zapomenutý na disku po nezdařeném vypalování nebo pomocné soubory zanechané nějakým programem pro kódování videa.

Místo zabírá především zapomenutá složka Output_vid

SpaceMonger: místo zabírá především zapomenutá složka Output_vid.m2 - velký modrý čtverec dole u středu

Proč se vyplatí mít na disku C více místa?

Na systémovém disku je běžně uložen tzv. stránkovací soubor, jinak řečený swap. To je odkládací soubor, který slouží jako podpora fyzické paměti RAM. Když se paměť zaplní, nejméně potřebná data odloží do stránkovacího souboru a vytáhne si je odtud až když je zase potřebuje. Swap se může dočasně nafouknout i na několik GB. V případě, že na disku není dost místa, data se přesouvají tam a zpátky mezi pamětí a swapem a počítač se téměř zastaví. Velikost stránkovacího souboru se zmenší až při restartu počítače.

Na systémový disk se ukládá i hibernační soubor, pokud máte zapnutou podporu hibernace. Hibernace je skvělá v tom, že když přerušíte práci nemusíte zavírat všechna okna. Počítač neukončuje všechny služby jako při vypínání, jen uloží obsah paměti do souboru na pevném disku a vypne se. Vypnutí i start počítače je tedy v případě hibernace nesrovnatelně rychlejší než normální vypínání a start Windows (ocení zvláště majitelé notebooků). Hibernační soubor hiberfile.sys má velikost stejnou jako vaše operační paměť RAM.

Většina vypalovacích programů si načtený obraz CD nebo DVD ukládá do složky Temp, která je ve vašem uživatelském profilu na disku C. Chcete-li zkopírovat DVD, měli byste mít na disku C aspoň 4,5 GB volného místa, jinak musíte dočasný obraz přesměrovat ve vypalovacím programu na jiný disk.

Názory na nezbytnou velikost systémového disku se různí. Setkal jsem se s názory, že 10 GB je až dost, ale mně se neosvědčily. Osobně mám oddíl C 40GB a po třech letech používání Windows XP je na něm kolem 15 GB volného místa.

Jak uvolnit místo na disku C?

V první řadě se pokuste analyzovat soubory na disku C. Pokud vám SpaceMonger najde nějaké zapomenuté „otesánky“, smažte je (pokud byste je chtěli přece jen později využít, tak je předtím vypalte na DVD).
Další místo uvolníte programem Vyčištění disku. Najdete jej v nabídce Start | Všechny programy | Příslušenství | Systémové nástroje | Vyčištění disku. Zvolte jednotku, kterou chcete vyčistit a stiskněte tlačítko OK. disk02
Na záložce vyčištění disku vyberte, co chcete odstranit: Bez obav lze odstranit Dočasné soubory, obsah koše a množství místa získáte i zaškrtnutím volby Komprese starých souborů.

disk03
V případě, že nemáte s programy a nastavením počítače problémy, lze odstranit i staré body obnovení. Klepněte na záložku Další možnosti. V sekci Obnovení systému stiskněte tlačítko Vyčistit.

disk04
V okně vyčištění disku stiskněte tlačítko OK.

disk05

Ještě více místa?

Další spoustu místa můžete získat tak, že na druhý volnější disk přesunete úložiště zpráv poštovního programu a vaši objemnou složku Dokumenty. Pozor složka Dokumenty je systémová a aby vám fungovali všemožní zástupci na různých místech Windows, vyžaduje její přesunutí speciální postup. O tom si ale povíme v dalším příspěvku. Můžete také přesunout virtuální paměť (stránkovací soubor).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.