Hlavička - Mezi monitorem a židlí

XAMPP – Apache server se nedá spustit

Musel jsem přeinstalovat počítač, ale nechtělo se mi zdlouhavě instalovat a konfigurovat server Apache, PHP a databázi MySQL, proto jsem sáhl pro hotovém řešení a nainstaloval instantní řešení: XAMPP. Výhodou je, že po jednoduché instalaci máte vše připraveno a nakonfigurováno k použití, a to s běžně používanými nastaveními. Webový server Apache však po instalaci nešel spustit. Příčina, jak se ukázalo, byla naprosto banální…

Aby webový server a další součásti balíku běžely, musíte je spustit pomocí Ovládacího panelu XAMPP (XAMPP Control Panel Application), jehož ikona se vám po instalaci pravděpodobně vytvoří na ploše.

XAMPP - ovládací panel

Jednotlivé součásti spustíte příslušným tlačítkem Start a úspěšný běh součásti je signalizován zeleným proužkem s nápisem Running.

U Apache však stav Running vždy jen na vteřinku problikl a Apache pak zůstal ve vypnutém stavu. Zkoušel jsem XAMPP přeinstalovat, umístit do jiné složky, všechno marno.

Hlavní viník: Skype

Stálo mě to chvíli hledání, ale nakonec jsem potřebnou radu našel mezi často kladenými otázkami přímo na stránkách XAMPPu. Máte-li nainstalovaný Skype, je pravděpodobné, že vám okupuje porty 80 (protokol http) a 443 (protokol https), takže Apache nemůže běžet.

Chcete-li se přesvědčit, otevřete hlavní okno Skypu a zvolte Nástroje > Nastavení.

Skype - nastavení programu

V levém menu okna nastavení vyberte Rozšířené a vyberte podpoložku Spojení. Na kartě Spojení odznačte políčko Použít porty 80 a 443 jako alternativní pro příchozí spojení.

Volby pro odblokování portů 80 a 443 blokovaných Skypem

Když nastavení uložíte, měli byste už Apache normálně spustit.

Další zdroje problémů

XAMPP sám se bude snažit nainstalovat do složky C:\xampp\. Tuto složku můžete změnit, ale přece jen to má jistá omezení. Používáte-li Vistu (nebo Windows 7), neměli byste rozhodně XAMPP instalovat do složky Program Files. Tato složka má omezená práva zápisu do svých podsložek a plná práva nezískáte ani když vypnete nástroj Řízení uživatelských účtů (UAC).

Protože složky se svými weby umisťujete do složky \xampp\htdocs, mohli byste mít problém nakopírovat do webu potřebné soubory nebo souborům či složkám nastavit potřebná oprávnění.

2 comments for “XAMPP – Apache server se nedá spustit

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.