Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Notebooky: vypínáte nebo uspáváte?

indicatorsKdyž jsem před pár lety dostal první (služební) notebook, uplatňoval jsem na něj postupy ze stolního počítače a trvalo nějakou dobu, než jsem se naučil využívat vlastností, které mobilní počítače nabízejí. Windows jsem vždy poctivě ukončil a notebook vypnul. A každé ráno jsem si pak mohl klidně uvařit kávu za tu dlouhou dobu, než systém nastartoval. Děláte to taky tak, nebo už to umíte rychleji?

Notebookové disky mají jen 5400 ot/min, oproti 7200 ot/min u 3,5” disku velkého počítače a tak start systému a další operace, které intenzívně využívají pevný disk jsou u notebooku znatelně pomalejší. Kdybyste měli Windows třeba několikrát za den ukončit a pak znova startovat, strávíte tím neúměrné množství času. A to zvláště v případě, že máte Windows Vista. Otravuje také nutnost ukončovat všechny programy…

Správný notebook musí být mobilní, to ví  nejen výrobci hardwaru, ale pochopitelně i tvůrci operačních systémů. Díky notebookům se nám tedy dostaly do rukou nástroje, jako je hibernace nebo řízení spotřeby (a ty pak můžeme využívat i u stolních počítačů).

Hibernace – skončete uprostřed rozdělané práce

Hibernace (neboli režim spánku ve Windows XP) je skvělý způsob, jak zrychlit vypnutí počítače a příště hned pokračovat v rozdělané práci. Když uvedete počítač do režimu spánku, obsah jeho paměti se uloží do speciálního souboru na pevný disk a počítač se vypne. Nemusíte zavírat programy, ani ukončovat operační systém. Můžete počítač úplně odpojit od elektřiny, je vypnutý a nic nespotřebovává. Když jej příště zapnete, načte se obsah hibernačního souboru do paměti a vy pokračujete přesně tam, kde jste přestali. Všechna okna, která jste nechali otevřená, budou po startu otevřená. Počítač z hibernovaného stavu zapnete vypínačem, stejně jako když startujete počítač.

Načtení hibernačního souboru je výrazně rychlejší, než start operačního systému, všech služeb a programů, které se po startu automaticky spouští.

Počítač sám pozná, že byl naposledy uspán, takže nespouští operační systém od začátku, ale probudí počítač ze stavu spánku.

Hibernaci se hodí používat především tam, kde notebook vypínáte na delší dobu, třeba na několik dní. Na krátkodobé vypnutí slouží úsporný režim. U stolního počítače používám hibernaci všude tam, kde odcházím od počítače na déle než půl hodiny. Ve Windows XP uvedete počítač do hibernace tak, že zobrazíte vypínací dialog a přidržíte klávesu Shift. Tlačítko pro uvedení do úsporného režimu tím přepnete na tlačítko Režim spánku.

hibernate

Ve Windows Vista kliknete na šipku vedle vypínacího tlačítka v nabídce Start a zvolíte volbu Hibernace.

ntb_hibernace

Úsporný režim – ještě rychlejší start

V poslední době u notebooku hibernaci skoro nepoužívám. Notebook je mým pracovním nástrojem, který používám v práci, ve vlaku po cestě do práce i z práce a často i večer doma. Veškeré přesuny řeším tak, že jen zaklapnu víko. Notebook automaticky přejde do úsporného režimu, kdy má minimální spotřebu energie (zatímco za normálního provozu mu vydrží baterie cca 2 hodiny, v úsporném režimu muže být můj notebook bez nabíjení asi tak tři dny). Úsporný režim u mnoha modelů notebooků signalizuje kontrolka (např. se symbolem měsíce) na vnější straně notebooku. Když chcete notebook zase probudit, stačí otevřít víko. Pokud vám usnul sám po delší nečinnosti, nebo jste jej uspali například pomocí klávesnice, proberete jej stisknutím vypínače.

indicators

Úsporný režim samozřejmě lze spustit i z klávesnice (většina notebooků na to má klávesu), ve Windows XP máte tlačítko na vypínacím dialogu, ve Windows Vista kliknete na šipku vedle vypínacího tlačítka v nabídce Start a zvolíte volbu Režim spánku.

shutdown

ntb_sleep

Uspávání podle svého

Jak se bude notebook chovat po zavření víka si můžete nastavit podle potřeby.

Windows Vista

V ovládacích panelech klikněte na položku Mobilní počítač.

ntb_sleep_setup1

Na další obrazovce v sekci Možnost napájení klikněte na odkaz Změnit akci prováděnou při zavření krytu.

ntb_sleep_setup2

Na další obrazovce můžete podrobně nastavit (odlišně pro napájení ze sítě nebo provoz na baterii), co notebook udělá, když zaklapnete víko, stisknete vypínač nebo tlačítko pro uspání počítače. Můžete si tak přizpůsobit, zda se má notebook při zavření víka uspat, hibernovat, vypnout nebo zůstat v provozu.

ntb_sleep_setup3

Ke stejné obrazovce se můžete dostat, když v ovládacích panelech kliknete na Hardware a zvuk a v sekci Možnosti napájení kliknete na odkaz Změnit akce tlačítek napájení.

Windows XP

V ovládacích panelech klikněte na položku Výkon a údržba.

cp_01a

Na další obrazovce vyberte Možnost napájení.

cp_02a

Požadované akce nastavíte na kartě Upřesnit.

cp_03

10 comments for “Notebooky: vypínáte nebo uspáváte?

 1. maxov
  7. 7. 2009 at 15:29

  Jaký je rozdíl mezi režimem spánku a hibernace? Jak je to pak s přenositelností NTB, není např u HDD uvolněna hlavička? Kdysi jsem četl, že hlavičky pro přenášení NTB jsou při vypnutí NTB v jakési parkovací poloze, takže minimalizují poškození HDD.

 2. maxov
  7. 7. 2009 at 15:30

  pardon, v článku jsem to už našel, jen to přenášení by mě zajímalo.

  • atelierdk
   7. 7. 2009 at 15:52

   V hibernovaném stavu je notebook prakticky vypnutý. V úsporném režimu se hlavičky taky parkují, jinak by byl problém spící notebook přenášet. Koneckonců je slyšet, že se disk po uspání počítače přestane točit…

 3. Kamil
  13. 1. 2012 at 12:28

  Pokud vám po probuzení z hibernace (režimu spánku) nejde připojení k síti, tak ve Správě připojení vypněte a znovu zapněte danné zařízení (tlačítkem Zakázat/Povolit ve stavovém okně danného zařízení)

 4. fil
  20. 1. 2012 at 17:22

  Používám hibernaci ntb přes noc, když hybernuji i já 🙂 Takto to dělám cca 5 dnů, ale poté lze pozorovat postupující zpomalování reakcí systému, takže minimálně jednou týdně dělám restart a vše běhá zase jako na vlásku. Nutno dodat, že mám většinou otevřených cca 30 karet ve dvou oknech Firefoxu, k tomu Photoshop, TC, Thunderbird poštu, Word a navíc používám externí monitor, takže hybernační soubor není nejmenší. Díky týhle době, bez notebooku si nedovedu představit život;)

 5. Iveta
  31. 7. 2012 at 00:01

  Zdravím,mám dotaz (nebo spíš prosbu o radu).Mám v notebooku znovu po čase nainstalovaný systém Windows XP Professional,notebook mám na stole běžně zavřený ,připojený na ext. LCD monitor a na noc ho uvádím do režimu spánku.A teď se dostávám k mému dotazu-dá se notebook probudit z režimu spánku pomocí myši nebo klávesnice bez toho,abych musela pokaždé otevírat „víko“ ?Měla jsem Visty a u těch to fungovalo,stačilo kliknout na myš. Díky za radu,Iveta

 6. Jirka
  31. 7. 2012 at 14:05

  Ano lze to, jedná se o nastavení BIOSu, myslím že karta Power managment (můžete to mít nazváno jinak) ale rozhodně by jste měla nalézt položku Wake on Lan, Wake on USB, Wake on Keyboard či podobné. Přepněte na „enabled“ a směle vyzkoušejte

 7. Iveta
  1. 8. 2012 at 16:20

  To „Jirka“ -Moc děkuji za pomoc,zkusím to 🙂

 8. Next-x
  22. 9. 2015 at 20:10

  Jestli to dobře chápu tak:

  Hibernace – Uloží se to na HDD
  Režim spánku – je uložen v RAM?

 9. HJU
  15. 6. 2018 at 16:11

  Potřeboval bych vypnout některé programy, pouze vypnout, ne odinstalovat, protože je někdy budu potřebovat.
  Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *