Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Jak změnit úložiště pošty v Thunderbirdu

thunderbird_150Dochází vám místo na systémovém disku a druhý disk zeje prázdnotou? Přesuňte úložiště pošty na volnější disk! Že používáte Thunderbird? Žádný problém, i v Thunderbirdu s tím budete za chvíli hotovi.

Pro změnu úložiště nemá Thunderbird snadno ovladatelný nástroj tak, jako například Outlook Express. Potřebujeme tedy vytvořit nový profil a do něj poštu přesunout ručně.

Příprava nového úložiště

Nejprve si na vhodném místě (např. na druhém, volnějším disku) vytvořte složku, do které později poštu přesunete. Osobně mám na disku D pro tento účel složku posta a v ní složku se svým jménem. Nepoužívám v názvech složek háčky a čárky, ale mám ověřeno, že to funguje i když diakritiku zachováte.

Vytvoření nového profilu

V Thunderbirdu 2 nám ale schází ikona pro spuštění Správce profilů. Jak vytvořit zástupce pro Správce profilů jsme si popsali v minulém článku. Nejprve si tedy vytvořte tohoto zástupce.

Spusťte Správce profilů a klikněte na tlačítko Vytvořit profil.

thunderbird_profil_01

V úvodním okně Průvodce vytvořením profilu klikněte na tlačítko Další. V následujícím okně vyplňte název nového profilu do pole Zadejte nový název profilu a klikněte na tlačítko Vybrat složku.

thunderbird_profil_07

V okně Vyhledat složku vyhledejte složku, kterou jste si pro nové úložiště připravili, nebo si potřebnou složku vytvořte.

thunderbird_profil_06

Jakmile vyberete složku a kliknete na tlačítko OK, vrátíte se do okna Průvodce vytvořením profilu. Zde klikněte na tlačítko Dokončit. Tím se vrátíte do okna Správce profilů.

Přesun původního profilu

Nyní spusťte Průzkumník nebo nějaký správce souborů (Total Commander, FreeCommancer, Unreal Commander apod.) a vyhledejte složku s původním profilem. Abyste složku mohli najít, je třeba mít povoleno zobrazování skrytých souborů. Ve Windows Vista (případně ve Windows 7) se výchozí profil nachází ve složce C:\Users\jméno uživatele\AppData\Roaming\Thunderbird\Profiles\xyz.default\ kde xyz v názvu poslední složky je náhodná sekvence číslic a písmen a za tečkou je název profilu (slovo default). Ve Windows XP je umístění výchozího profilu C:\Documents and Settings\jméno_uživatele\Data Aplikací\Thunderbird\Profiles\xyz.default\ Ve složce profilu se nachází složky extensions, Mail a případně i několik dalších složek (záleží na instalovaných rozšířeních a na nastavení Thunderbirdu) a také nejméně patnáct souborů.

thunderbird_profil_27

Ve druhém okně průzkumníku nebo ve druhém panelu správce souborů otevřete složku nového úložiště (D:\posta\vase jmeno) a veškerý obsah původního profilu (zmíněné složky extensions, Mail, ostatní složky i všechny soubory) do ni zkopírujte.

Po dokončení kopírování přejděte do okna Správce profilů, vyberte nově vytvořený profil, zaškrtněte políčko Neptat se při startu a stiskněte tlačítko Spustit Thunderbird.

thunderbird_profil_28

Thunderbird by měl nyní nastartovat do nového profilu. Chcete-li se přesvědčit, že opravdu používá nové úložiště, zvolte Nástroje > Nastavení účtu. V levé části okna vyberte položku Místní složky a v pravé zkontrolujte, zda cesta v poli Místní adresář míří do složky, do níž jste nakopírovali nový profil.

thunderbird_profil_25

Smazání původního profilu

Pokud je vše v pořádku, můžete původní profil na disku C (tedy obsah výše zmíněné složky složce xyz.default) kompletně smazat. Můžete k tomu využít opět Správce profilů: Spusťte správce profilů (nesmíte mít spuštěn Thunderbird ani žádnou jeho součást – zprávu, adresář apod., jinak zástupcem otevřete pouze okno Thunderbirdu) vyberte profil default a stiskněte tlačítko Smazat profil.

thunderbird_profil_29

Když se Thunderbird dotáže, zda chcete smazat všechny soubory, klikněte na tlačítko Smazat soubory.

thunderbird_profil_26

Následně se kompletně smaže složka xyz.default.

Tip: Obdobným postupem je možné do Thunderbirdu přenést poštu i z jiného počítače – například v případě, kdy jste z havarovaného počítače zachránili pevný disk s daty.

2 comments for “Jak změnit úložiště pošty v Thunderbirdu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.