Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Příliš pomalé vypalování?

nu_smallMyslel jsem si, že mě to nikdy nepotká, ale po instalaci Ashampoo Burning Studio 9 do mých Windows XP se stalo vypalování utrpením. Počítač totálně zpomalený, procesor vytížený na maximum a jindy tak rychlé vypalování se vleče nejen v Ashampoo, ale i v Neru a dalších programech… Nemusíte vypalovací program odinstalovávat. Jednak to asi nepomůže a jednak je oprava tohoto problému snazší, než se zdá.

Uvedený problém postihuje zpravidla Windows XP (případně Windows 2000) u počítačů s vypalovačkami připojenými přes rozhraní IDE (nebo chcete-li PATA). Aby vypalovačka správně pracovala, musí pracovat v režimu DMA (Direct Memory Access) v němž proudí data ze zařízení a do zařízení (vypalovačka, pevný disk) přímo přes paměť prakticky bez účasti procesoru (procesor pouze informuje zařízení, kde v paměti data najde, nebo kam je má umístit).

Pokud vypalovačka nemůže použít DMA, přepne se do režimu PIO (Programmable Input Output), ve kterém všechna data proudící přes IDE rozhraní zpracovává procesor. Tento režim je výrazně pomalejší a vytíží sebevýkonnější procesor na maximum. Počítač tedy v tomto případě zvládne obsluhovat nanejvýš tak vypalování a na ostatní práci mu nezbývá dech. V běžících procesech nejspíš zjistíte, že počítač vytěžuje proces Interrupts (Hardwarová přerušení).

Máte PIO nebo DMA?

Jistě jste uhodli, že problém počítače zpomaleného při vypalování je v tom, že některé z IDE zařízení (obvykle vypalovačka) běží v režimu PIO. Jak se o tom přesvědčit?

Otevřete Ovládací panely a v klasickém zobrazení poklepejte na ikonu Systém. Nebo klikněte pravým tlačítkem myši na ikonu Tento počítač a z místní nabídky zvolte Vlastnosti. V okně Vlastnosti systému přejděte na kartu Hardware a klikněte na tlačítko Správce zařízení.

pio1b

Ve správci zařízení rozbalte (klikněte na tlačítko +) položku Řadiče IDE ATA/ATAPI.

pio2b

Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na Primární kanál IDE a zvolte Vlastnosti.

pio3b

V okně vlastností kanálu IDE přejděte na kartu Upřesnit nastavení. Na kartě vidíte dvě zařízení – každé z nich odpovídá jednomu zařízení, které lze připojit na IDE kabel (to je ten široký plochý kabel v počítačové skříni). Pokud je u některého zařízení v políčku Aktuální režim přenosu napsáno Nelze použít, znamená to že zde není žádné zařízení připojeno.

pio4b

Pokud je na kabelu připojen pevný disk, měl by mít aktuální režim přenosu Ultra DMA 5 nebo Ultra DMA 4. Vypalovačka by měla mít nejspíše režim Ultra DMA 2. Na typu DMA však až tak nezáleží, důležité je, aby u zařízení nebyl text Režim PIO. V takovém případě nastavte roletku Režim přenosu u dotyčného zařízení na volbu DMA (je-li k dispozici).

Nastavení uložte tlačítkem OK.

Poznámka: Na IDE kabelu mohou být připojena dvě zařízení, jedno musí být hlavní – Master, druhé vedlejší – Slave. Master je na kartě Upřesnit nastavení zobrazen jako Zařízení 0. U primárního kanálu to bude nejspíš pevný disk (pokud nemáte modernější disk SATA). Které zařízení (pevný disk, vypalovačka) se kde zobrazí, záleží na tom, jak jsou zařízení fyzicky zapojena.

Stejným způsobem zkontrolujte Sekundární kanál IDE a pokud někde najdete režim PIO, změňte jej na DMA.

Přestože by se ve Windows XP měl režim přepnout bez nutnosti restartu, pokud jste měnili nastavení režimu přenosu u některého zařízení, doporučuji v této chvíli restartovat počítač. Pak znovu zkontrolujte, zda se u dotyčných zařízení změna skutečně uplatnila.

Mám režim PIO a nedá se přepnout

V mnoha případech (stejně jako v tom mém) počítač tvrdošíjně trvá na režimu PIO a nechce se nechat přepnout do DMA. Co může být na vině a jak ho “uzdravit”?

 • Pomineme příčinu v prehistorické vypalovačce, která režim DMA vůbec nemá (dvou- nebo čtyřrychlostní CD vypalovačku snad už nikdo z vás nepoužívá).
 • Nejpravděpodobnějším důvodem budou špatně fungující ovladače – tento případ může nastat například po instalaci nového vypalovacího programu. V dalších odstavcích si ukážeme, jak tento problém odstranit.
 • Pokud nepomůže přeinstalace ovladačů, bude na vině buď IDE kabel (může být vadný, nebo může mít špatně zasunuté koncovky – zkuste je všechny dotlačit nebo kabel vyměnit), nebo (v horším případě) vadný IDE řadič na základní desce.

Přeinstalace ovladačů řadiče IDE

Pokud se IDE zařízení nenechá jednoduše přepnout do režimu DMA, zkuste přeinstalovat ovladače. Kromě případů, kdy je na vině vadný hardware, tento postup spolehlivě pomůže. Ovladače pouze odeberete a systém si je po restartu nainstaluje automaticky. Postup je následující:

Stejným způsobem jako v kapitole Máte PIO nebo DMA? výše zobrazte správce zařízení a v něm rozbalte položku Řadiče IDE ATA/ATAPI.

Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na Primární kanál IDE a zvolte Odinstalovat.

pio5b

Totéž proveďte i se Sekundárním kanálem IDE.

Nepanikařte, pokud odinstalované zařízení ze seznamu nezmizí. Změny se uplatní zpravidla až při restartu počítače. Některé návody doporučují odinstalovat i zbývající položku, kterou je řadič nadřazený těmto dvěma kanálům, v mém případě postačilo odebrat pouze oba kanály IDE. (Konec konců když odebrání ovladačů obou kanálů nezabere, můžete si postup zopakovat a napodruhé odebrat jak kanály, tak řadič.)

Po zavření okna Správce zařízení restartujte počítač. Během startu si systém nainstaluje znovu ovladače, které jste mu předtím odebrali, a k dokončení operace vás opět vyzve k restartu. Po tomto druhém restartu již patrně bude všechno fungovat, jak má.

14 comments for “Příliš pomalé vypalování?

 1. kellys2
  30. 12. 2009 at 20:48

  Díky za návod, asi nejlepší co jsem na netu po několika hodinovém hledání našel!
  Po nainstalování programu Ashampo se mi filmy nedařilo vypálit za míň jak 90 minut, Ashampo jsem odinstaloval ale nic se nezměnilo! Po odinstalování řadičů a restartu počítače se filmy vypalují za pár minut!
  Díky!

 2. Martin
  4. 1. 2010 at 21:50

  díky za návod, opravdu dokonalý a hlavně FUNKČNÍ!!!

 3. jnsk
  31. 1. 2010 at 11:23

  Též chválím, srozumitelné pro laika, pomohlo.

 4. Budlifous
  3. 2. 2010 at 10:37

  No, tak jsem odinstaloval řadiče a systém mi vůbec nenaběhl!!! Musel jsem použít Poslední funkční konfiguraci…. Mám tam stále PIO a nevím, co s tím…. Vypalovat jedno DVD hodinu a čtvrt je děs !!!!

 5. ET
  17. 8. 2010 at 18:20

  No tak – autorovi moc diky – funguje to na 100%. Trapila jsem se s tim dlouho spolu s kamaradem ktery rozhodne neni laik. Moje PC ma 3 HD (1xSATA, 2xPATA) a dve vypalovacky SATA, stacilo odebrat vsechny ovladace kanalu a vypalovacky bezi jak vetrnik ve vichrici. Jeste jednou Díííííky.

 6. atelierdk
  17. 8. 2010 at 20:09

  To Budlifous: se zpožděním, ale třeba to někomu pomůže… Dostal se mi do ruky počítač, který byl vytížený přerušením, pomalu vypaloval a konec konců byl vůbec tak nějak „zdechlý“. Odinstalace řadičů nepomohla, přeinstalace systému se nedařila, nakonec jsem nabootoval z UBCD4WIN (Ultimate Boot CD for Windows – http://www.ubcd4win.com), spustil HDtune a disk vykazoval vadné sektory… Při opakovaném testu ukazoval sektory na jiných místech a v jiném počítači (abych vyloučil chybu řadiče základní desky, nebo zdroje) to vypadalo stejně. Zjevně vadná elektronika disku.
  Takže disk šel na reklamaci. K mému překvapení to opravují (ale o data přijdete). Podle prodejce je poslední dobou chybovost pevných disků celkem častá, zřejmě díky tomu, že se stále více miniaturizuje.

 7. pavel
  18. 8. 2010 at 11:22

  Díky BOŽE díky
  z hodiny na 10 minut.
  to se to najednou vypaluje.velký díky ještě jednou

 8. Lucaso
  15. 9. 2010 at 19:01

  Díky za návod je úplně suprovej:-) Konečně jsem vyřešil problém s režimem PIO.

 9. beriberi
  8. 11. 2010 at 00:40

  Kdybys byl poblíž, dala bych ti pusu jak vrata – super – funguje, díky.

 10. Mára
  8. 11. 2010 at 13:45

  moc dík za návod.Ušetřil mi peníze za novou mechaniku.

 11. Stanan
  31. 7. 2012 at 14:05

  Absolutní pecka 🙂

 12. Jiří Čadek
  8. 11. 2012 at 00:24

  Díky, funguje to!

 13. Frantisek
  17. 12. 2012 at 21:57

  ahoj jsem asi mimo misu a muj program je asi nejaka vykopavka kyz jsem hledal v nastaveni řadiče tak jsem narazil jen na tu první řádku toje řadiče IDE ATA / ATAPI ale již nic jineho mohl byste mi poradit jak dál postupovat mám program windous profesional prosim o radu co s tim aby mi to taky vypalovalo vypalovačku mam LITEON 8xExternal Top-Load DVD/CD Writer měla by s timto systémem komunikovat ale nic nedela přitom když ji vemu a pripojím k jinému počítači tak funguje tak nevim co s tím za radu děkuji františek131

 14. Jirka
  20. 12. 2012 at 10:59

  Díky za radu, vyměnil jsem Ashampoo Burning Studio 2010 za 2013 a vypalovačka mi po 40 minutách ( vypáleno asi 50% ) ohlásila chybu, prst jsem na ní neudržel, jak hycovala. Samožřejmě to běželo v PIO režimu :-((

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *