Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Když se zasekne počítač II

Léčil jsem zase jeden počítač, který se při startu i při provozu zasekával. Jeho majitel odhadoval, že se v počítači něco přehřívá, protože obvykle pomohlo stroj na deset, patnáct minut vypnout a pak opět nastartoval. Jak se ale ukázalo, příčina byla úplně jinde.

Nejobvyklejší příčiny zasekávání a zamrzání počítače jsme tady již v minulosti probírali. Tahle se tak trochu vymykala, nicméně její odstranění bylo celkem jednoduché…

Na první pohled mě zarazilo, že při startu počítače blikala DVD mechanika, jako by se snažila přečíst CD/DVD. Napadlo mě, že v mechanice zůstalo nějaké CD, ze kterého se systém snaží nastartovat.

Poznámka:

Máte-li v BIOSu nastavenou optickou mechaniku jako první bootovací zařízení, může občas nastat problém, pokud v mechanice zapomenete disk. Moc často se mi to nestalo, ale párkrát v životě už počítači pomohlo startovat s prázdnou mechanikou. Zvlášť v případě, že je disk poškozený a špatně čitelný, může problém nastat. Řešení je jednoduché: vyjímejte disk z mechaniky nebo si nastavte jako první bootovací zařízení pevný disk.

Pokusil jsem se mechaniku otevřít, ale počítač mi ani po mnoha pokusech otvírání tlačítkem šuplík nedal, a místo toho o chvíli později zcela zamrznul. Vypnul jsem jej tlačítkem (stačí podržet déle než 5 sekund) a po vypnutí jsem otevřel DVD jednotku mechanicky.

K mému překvapení byla mechanika prázdná. Programem SIW jsem zkontroloval teploty a napětí zdroje. Důležitá je v tomto případě především 12V větev. Pokud by se ukázalo, že napětí klesá pod 12 V více než o pár desetin Voltu, nebo že zřetelně kolísá, může být problém mechaniky zaviněn zdrojem. Toto ale nebyl ten případ.

K vyléčení počítače zbýval už jen krůček. Mechanika se ukázala evidentně vadná. Po dlouhých letech služby odchází do silikonového ráje… Přestává komunikovat se systémem. Když má výpadek, systém se jí snaží najít a zaměstná tím své zdroje, takže zdánlivě zamrzne.

Stačilo povolit dva šroubky, otevřít boční kryt počítače, vypojit z mechaniky napájecí i datový kabel, skříň zase zakrytovat – a počítač zase šlape jako hodinky!

2 comments for “Když se zasekne počítač II

 1. božena
  17. 3. 2013 at 19:08

  dobrý vecer.Mám takový problem,ze se mi seka pc.Vim,ze takovych to zprav mate tady spoustu,ale defragmentovala jsem disk,pouzila jsem cleaner.mam zrovna opravene nepajeni k pocitaci,tak mi prosim poradte.zniceho nic se sekne a nereaguje ani po delsi dobe.nechce se mi poslilat pc do opravny.diky.

 2. Dan
  17. 8. 2013 at 15:03

  Dobrý den,
  před týdnem jsem si donesl domů nový notebook (OS=W8) a fungoval jak má. Ale právě po týdnu si to vyžádalo okamžité aktualizace při spuštění a já neměl zrovna po ruce nabíječku, ale baterie tam bylo ještě dost na 2 a půl hodiny. Aktualizace trvala asi okolo hodiny a pak se hned notebook vypnul. Poté jak jsem sehnal nabíječku a zapl ho v představě, že už vše bude jak má být, se něco stalo. Kurzor myši jde stále vidět a hýbat s ním, energie má dost, ale zbytek obrazovky je černé a to ještě před tím, než se můžu zadat heslo k účtu. Ať to opakuju kolikrát chcu, tak do stále vypadá stejně. Mohly by jste mi prosím poradit, nevím co mám dělat.
  Děkuju

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *