Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Linux nezávazně, ale neomezeně!

Možná už jste vyzkoušeli liveCD s nějakou linuxovou distribucí. Na vyzkoušení je takové liveCD dobré, nezůstanou vám po něm v počítači žádné změny ani stopy, ale běda, pokud chcete v linuxu uchovat nějaké nastavení či doinstalovaný program. Na CD se nedá zapisovat, takže si změny v konfiguraci neuložíte. U některých distribucí existuje možnost zapsat konfiguraci na flash disk, ale to je poněkud nepraktické, neboť musíte s cédéčkem nosit ještě flashku. Nechtěli byste mít na flash disku nebo paměťové kartě plnohodnotnou distribuci? Nepotřebujete dostat na flash disk instalační CD svého oblíbeného linuxu, abyste jej mohli instalovat i na netbook, který nemá CD/DVD mechaniku? Asus EEE s linuxem je poslední dobou celkem dost populární…

Distribuce pro USB

Vezmete-li na pomoc Google nebo jiný vyhledávač, možná najdete několik distribucí, které můžete provozovat přímo z flash disku. Pár takových distribucí jsem před pár lety viděl, byly upraveny, aby se vešly např. na 256MB flash disk a chybělo v nich to, nebo ono. Dnes už není kapacita flash disku limitující, takže vám nic nebrání dát na něj celou distribuci.

USB Installer

Ve snaze dostat linux na flash disk jsem využil rady jednoho známého a použil malý, snadno ovladatelný program Free USB installer, zkráceně FUSBi. Použití je jednoduché. Na pevný disk si nakopírujte ISO obraz požadované live distribuce. Do počítače zasunete prázdný flash disk či paměťovou kartu, ideálně o kapacitě 2GB nebo větší (minimum je 1GB). Ve Windows pak stačí poklepat na stažený EXE soubor Free USB installeru a v jeho okně nastavit přepínač na položku Diskimage. Sousední roletku ponecháte na volbě ISO a kliknutím na tlačítko se třemi tečkami na konci řádku pak otevřete okno pro výběr ISO souboru linuxové distribuce na vašem pevném disku. Po kliknutí na OK se začne ukládat distribuce na médium.

fusb1

Po dokončení stačí restartovat počítač a nastavit v pořadí bootování USB disk na první místo. K mému zklamání ale takto “nainstalované” Ubuntu bylo jen live distribucí na flash disku, která si změnu nastavení po restartu neudrží. Navíc zmizela startovní nabídka umožňující výběr jazyka, takže jsem přišel o možnost spustit systém v češtině. Flash disk jsem tedy zase smazal a zkusil to jinak.

Live flash disk à la Ubuntu

Když jsem měl o něco později spuštěné Ubuntu z CD, našel jsem přímo v něm možnost vytvořit bootovací USB disk. Rozhodl jsem se tuto možnost vyzkoušet a našel u ní přesně to, co mi chybělo u FUSBi.

Nastartujte počítač z liveCD Ubuntu 8.10 a připravte si flash disk o kapacitě alespoň 1 GB. Nemusí být ani prázdný, jen by měl mít minimálně 750 MB volného místa. Disk by měl být formátován souborovým systémem FAT. To je výchozí formátování flash disků, takže pokud jste flashku sami neformátovali, nepotřebujete nic měnit. V nabídce zvolte Sytem > Správa > Create a USB startup disk.

ubuntu_create_usb1

V okně, které se otevře, budete mít nahoře v sekci Source disc image (.iso) or CD nastaveno Ubuntu jako obraz zdrojového disku. Chcete-li na médium dostat jinou distribuci, stiskněte tlačítko Other a vyberte její ISO obraz v počítači (na pevném disku, ve druhé DVD mechanice, na druhém flash disku apod.).

ubuntu_create_usb2

Ve střední části USB disk to use vyberte flash disk, na který chcete distribuci umístit.

Ve spodní části okna vyberte volbu Stored in reserved extra space a jezdcem nastavte velikost prostoru, do kterého se budou ukládat vaše dokumenty a změny v nastavení systému.

Proces vytvoření bootovacího flahdisku s linuxem zahájíte tlačítkem Make Startup Disk.

Po dokončení procesu můžete restartovat počítač, nastavit jako první v pořadí bootování flash disk a Ubuntu nastartuje v plné parádě…

V čem je takto vytvořený disk specifický?

Pomocí nástroje implementovaného v Ubuntu přenesete na flash disk live distribuci linuxu. Flash disk nevyžaduje žádné zvláštní formátování, můžete použít standardní souborový systém FAT32 nebo FAT16. Jde o live distribuci, chová se prakticky stejně jako cédéčko, jen je start systému díky rychlejšímu médiu znatelně svižnější. Nepřijdete o možnost volby jazyka při startu, ani o možnost nainstalovat takto spuštěný live systém do počítače. Změny které v tomto systému provedete se ukládají na USB disk do souboru casper-rw, takže i při příštím startu zůstanou uchovány. Pokud na tento soubor, který vytváříte volbou Stored in reserved extra space, nevyplýtváte všechno volné místo na flashce, můžete ji nadále používat v jiných počítačích jako flashku a ukládat na ni soubory i ve Windows nebo třeba v MacOS. Dokumenty, které uložíte v linuxu do domovské složky (a ne na pevný disk počítače), nebudete mít přístupné, pokud právě nepoběží váš USB linux.

Vytvoříte-li flash disk pomocí nástroje obsaženého v Ubuntu, získáte systém, který je stále pro váš (a nebo kterýkoliv jiný) počítač nezávazný, protože v něm neprovede žádné změny, ale který vám umožňuje zkoušet Linux bez omezení, která kladou liveCD.

2 comments for “Linux nezávazně, ale neomezeně!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.