Rady, triky, návody a tipy pro PC
Hlavička - Mezi monitorem a židlí
Mezi monitorem a židlí » Příspěvek 'Oprava poškozených Windows XP'

Oprava poškozených Windows XP

Nefunkční Windows jsou vždycky potíž. Taky to řešíte čistou přeinstalací? Existuje rychlejší způsob: oprava Windows z instalačního disku. Poněkud nevhodně zvolené názvy a popisy na instalačním disku by vás od tohoto kroku mohly odradit, na poprvé je opravný proces „velká neznámá“, Ale pokud se odhodláte, zjistíte, že vám může ušetřit spoustu času.

Donedávna jsem řešil problémy s Windows čistou instalací: zazálohoval jsem si data, zformátoval disk nainstaloval systém a pak podstoupil anabázi instalace všech programů a obnovy nastavení.

Jenže před časem jsem vyměnil desku v počítači a systém to nevydýchal a nenaběhl ani do nouzového režimu. Mohl jsem sice přeinstalovat na čisto, ale chtěl jsem si ušetřit práci a pokud možno zachovat co nejvíc nastavení. Instalační disk bohužel není v tomto případě vůbec intuitivní a návodný. Přesto ale cesta existuje. Pro mnohé je jistě důvěrně známá, ale budou takoví, pro které by byla bez průvodce plná napětí a obav. Alespoň napoprvé…

Nezotavujte, ale opravujte

Na začátku nabídne instalační program opravu existující instalace (tuším, že po stisku klávesy F3), jenže tou se dostanete do konzoly pro zotavení systému, ve které můžete pracovat pouze s příkazovou řádkou. To není příliš ideální, ale hodí se to např. pro pro opravu porušeného bootovacího sektoru pevného disku (MBR).

Vy se nenechte konzolou svést a pokračujte dále. V jednom z dalších kroků instalace instalátor zjistí, že máte na pevném disku existující Windows a v tomto okamžiku vám nabídne jejich opravu (Pokud nechcete opravovat, budete v tomto okamžiku pokračovat dále s novou instalací).

Nenechte se znepokojit, oprava se tváří prakticky stejně jako instalace systému: vyžaduje po vás zadání kódu Product key a provedení místního nastavení, takže už jsem moc nedoufal, že se operace zdárně podaří, a smiřoval jsem se s nutností nové instalace. Ale na konci procesu svitla naděje: v této opravné instalaci se nevytváří uživatelské účty (použijí se ty existující). Počítač se restartuje – a jste ve Windows! Programy a nastavení veskrze zůstanou, data také.

Nemám jistotu, jak je to s aktivací, prováděl jsem tuto operaci na Windows, které aktivaci nepotřebují. Tipuji, že pokud neprovádíte výměnu součástek a jen opravujete poškozený systém, aktivaci nebudete muset znovu provádět. Pokud ale vyměníte základní desku nebo pevný disk, nové aktivaci (patrně bude nutná ta přes telefon) se nepochybně nevyhnete.

Při takovéto opravě instalátor vysype z existujících Windows ovladače hardwaru a systémové soubory a nainstaluje je znovu. Takže po opravě jsem musel pouze nainstalovat ovladač čipsetu a grafické karty.

Z toho důvodu takováto oprava nemusí být účinná, pokud chybu způsobuje nějaký software nebo třeba vir.

Aktualizace nebudou fungovat, oprava nutná!

Jeden zádrhel se však nakonec vyskytl. Po takto provedené opravě vám nebudou fungovat automatické aktualizace. Stáhnou se, nabídnou se k instalaci ale instalace se nezdaří. Nezoufejte, problém se dá snadno opravit. Návod má na svých stránkách microsoft, jde o článek KB943144.

Použil jsem bez potíží první metodu, při níž je třeba zaregistrovat soubor Wups2.dll ve Windows:
Pokud chcete registrovat soubor Wups2.dll v systému Windows, postupujte takto:
1. Zastavte službu Automatické aktualizace. Postupujte následujícím způsobem:

a. Klepněte na tlačítko Start a na příkaz Spustit, zadejte příkaz cmd a potom klepněte na tlačítko OK.

b. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

net stop wuauserv

2. Zaregistrujte souboru Wups2.dll. Postupujte následujícím způsobem:

a. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

regsvr32 %windir%\system32\wups2.dll

Poznámka: V počítači se systémem Windows XP Professional x64 Edition zadejte následující příkaz a poté stiskněte klávesu ENTER:

regsvr32 %windir%\syswow64\wups2.dll

b. Při každém zobrazení výzvy k potvrzení klepněte na tlačítko OK.

3. Spusťte službu Automatické aktualizace. Na příkazovém řádku zadejte následující příkaz a stiskněte klávesu ENTER:

net start wuauserv

4. Ukončete příkazový řádek. Zadejte příkaz exit a poté stiskněte klávesu ENTER.

Líbí se vám článek? Dejte o něm vědět světu!
Linkuj.cz! delicious digg google
stumbleupon technorati Yahoo!

6 komentářů k příspěvku “Oprava poškozených Windows XP”

  1. http://www.viry.cz/forum/viewtopic.php?f=4&t=41036&sid=6ff23755a3e9f1bd32cef88449a3596d

  2. Velmi spatne opsany clanek,byt lama,byl bych zmaten!:-(

  3. Opsaný? Své tvrzení byste měl tedy podepřít odkazem na zdroj, ze kterého jsem, dle vašeho tvrzení, opisoval.
    Myslím, že je z textu zcela zjevné, že jde o mé vlastní zkušenosti. Článek nebyl psán jako podrobný návod pro začátečníky. ;-)

  4. Nedaří se mě přeistalace Win 2000 na Win XP. Poradí někdo postup? Děkuji

    OB

  5. Buď inovace nebo čistá instalace, zkus mrknout sem, zda to bude k užitku Windows XP.pdf. Bohužel nepíšeš, zda zkoušíš inovovat, nebo čistou instalaci a v čem nastane problém.

  6. Nesetkal se někdo s následujícím problémem:
    Při pokusu o inovaci po zadání sériového čísla dojde při kopírování souborů k chybě soubor nenalezen, je to soubor ovladače (SYS) a pokaždé má jiné jméno na Google nevyhledatelné. Přeskočení tohoto soubor nic neřeší, inovace jen selže v pozdější fázi
    Platí pro inovaci spuštěnou jak z prostředí Windows, tak z boot CD.
    Mám pocit, že s instalačkou SP2 problém nebyl, mám ho až po integraci SP3 na instalační médium, nicméně čistý systém byl instalován již z tohoto SP3 média.
    Děkuji.

Přidejte komentář

XHTML - Můžete použít značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Na začátek stránky / Na hlavní stránku / Odebírat články (RSS)