Hlavička - Mezi monitorem a židlí

Klíčenka, aneb kam si ukládáte hesla?

Máte na všechno jenom jedno heslo? To je určitě špatně. Je to nebezpečné. Používáte jednoduchá hesla? To je také špatné. I v případě, že jste jen sváteční uživatelé internetu, a používáte hlavně e-mail na seznamu, nevyhnete se občas registraci na jiné weby. Ten, kdo získá vaše heslo, pak má přístup ke všem vašim službám.

Když si založíte první e-mailovou schránku, vymyslíte si obvykle nějaké jednoduché heslo. Třeba Honza (váš syn, vnouček, partner…). Cože? E-mail trvá na tom, aby byly v hesle číslice? No dobře, tak Honza123.

Právě jsem uhodl heslo e-mailové heslo jistého procenta české populace…

Zřizujete si účet na facebooku, ach jo, zase heslo… Kdo si to má pamatovat? No dobrá Honza123. Kupujete něco v internetovém obchodě… Honza123. Máte elektronické bankovnictví, tam vám heslo pošlou, ale pokud vám ho dovolí změnit… … Honza123!

Černý humor? Ne, standardní chování velkého procenta populace. Ta poučenější část používá hesel několik (tři, čtyři, pět) a pořád je rotují. Pak nastane typická situace při pokusu se přihlásit: Nepamatujete si, které z nich to bylo, a do přihlašovacích políček zkoušíte jedno po druhém. A co s hesly, na která se vás server neptá a prostě vám je přidělí?

Aha, vy si ukládáte hesla do Firefoxu, Windows Mailu, do Total Commanderu… Tak za prvé: Jak ta hesla ochráníte před jinými uživateli svého počítače? Za druhé: Jak se přihlásíte z jiného počítače? A za třetí: Kde svá hesla vyšťáráte, když se vám porouchá počítač? A umožňuje program, do kterého hesla ukládáte, svou databázi aspoň zašifrovat hlavním heslem? O zcizování hesel uložených v Total Commanderu jsme na těchto stránkách již psali.

KeePass nebo KeePassX – vyzkoušejte klíčenku!

Klíčenka, neboli správce hesel, je malý šikovný program, který chrání všechna hesla (a případně i další údaje, které si do ní zadáte) jedním heslem nebo souborem. Výhodou je, že si pak musíte pamatovat pouze jedno heslo, které může být (a mělo by být) dostatečně složité.

Podmínkou dobré funkce je, že si do ní budete nová hesla poctivě doplňovat. Klíčenka, ve které hesla nemáte, vám v přihlášení na nějaký web, na kterém jste si před časem založili účet, nebude nic platná.

Když budete chvíli pátrat, najdete na internetu klíčenek několik. Zjistíte, že vypadají dost podobně. V tomto článku se zmíníme o dvou poměrně hodně známých programech – KeePass a KeePassX. Oba jsou zdarma, existují v portable verzích, nemusí se instalovat, stačí kamkoliv rozbalit (třeba na flash disk) a spustit.

Pokud neradi angličtinu, bude pro vás vhodnější Keepass, k němuž se dá doplnit čeština. Keepass se dá stáhnout ve dvou verzích – verze 2.x vyžaduje v počítači .NET Framework minimálně verze 2 (ale ten byste v počítači s Windows měli mít), případně Mono 2.6 nebo vyšší (na Linuxu či MacOS X). Navíc formát databáze hesel v KeePassu verze 2.x (*.kdbx) není kompatibilní s KeePassem verze 1.x (*.kdb), s nímž umí pracovat i KeePassX a některé další programy pro správu hesel.

Správce hesel KeePass v. 2

KeePass verze 1.x se lépe hodí na flash disk, protože nepotřebuje žádný další software.

KeePassX umí alespoň slovensky a najdete ho také mezi standardními balíčky linuxů odvozených z Ubuntu.

Správce hesel KeePassX

Jak správce hesel používat si podrobně ukážeme v dalším návodu.

1 comment for “Klíčenka, aneb kam si ukládáte hesla?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.