Rady, triky, návody a tipy pro PC
Hlavička - Mezi monitorem a židlí
Mezi monitorem a židlí » Příspěvek 'Jak změnit pořadí bootování'

Jak změnit pořadí bootování

Jestliže řešíte problémy s nestartujícími Windows, instalujete operační systém, zálohujete obraz diskového oddílu nebo si jen chcete nezávazně vyzkoušet nějakou linuxovou distribuci z live CD/DVD, musíte zavést systém (v angličtině se pro slovo zavést používá výraz boot, čti bůt, proto se i v češtině často říká „nabootovat“) z disku CD/DVD.

Aby to počítač udělal, musí vědět, že se má pokusit hledat systém v CD/DVD mechanice a k tomu ho navede BIOS. V BIOSu – tomto nejnižším systému existuje nastavení pořadí zařízení, na kterých se systém bude hledat. Anglicky se pro to používá výraz „boot sequence“. Mezi zařízeními bude pevný disk, CD/DVD mechanika a výměnná média, tzn. disketa, USB disk, mohou zde být i různé externí mechaniky jako ZIP nebo JAZZ. U většiny počítačů bývá jako první v pořadí nastaven pevný disk a my potřebujeme dát před něj na první místo CD/DVD mechaniku.

Nejprve vyzkoušejte, zda váš počítač neumožňuje provést tuto změnu bez nutnosti vstoupit do BIOSu. Spusťte počítač a po detekci paměti a diskových jednotek stiskněte klávesu F12 (případně F11). Pokud vám naskočí nabídka diskových zařízení, stačí posunout mechaniku na první místo.

Pokud ne, musíte při dalším startu stisknout klávesu pro vstup BIOSu. U mnoha počítačů je onou klávesou kláves Delete, u jiných klávesa F2, nebo je třeba stisknout Shift+F2, každopádně je potřebná varianta vždy vypsána při startu na obrazovce – např.: „Press DEL to enter Setup“ –  česky to znamená „Stiskněte Delete, aby jste vstoupili do nastavení“ nebo zde najdete třeba nápis „SETUP press Shift+F2„.

bios0

Jakmile se vám povede vstup do BIOSu uvidíte modrou obrazovku. Není to však ta pověstná Blue Screen of Death… V BIOSu vám nebude fungovat myš, musíte používat klávesnici, pro pohyb šipky, pak klávesu Enter, Esc, občas + nebo – a některé funkční klávesy.

bios1

U horního okraje najdete menu, na jednotlivé položky můžete přejít pravou nebo levou šipkou. Hledáme položku Boot, nebo může být nastavení bootovací sekvence skryto např v nabídce Advanced.

BIOS nabidka Boot

BIOS nabídka Boot

V této nabídce najdete položku pro pořadí bootování, v našem případě je to ta první Boot Device Priority. Na jednotlivé položky přecházíte horní/dolní šipkou. Vybranou položku otevřete stiskem klávesy Enter.

Pořadi bootováni - BIOS

Pořadí bootování - BIOS

Na první místo potřebujeme dostat položku CDROM. Vyberte (šipkami) první zařízení a stiskněte Enter. Otevře se seznam zařízení.

BIOS výběr bootovacich zařizeni

BIOS výběr bootovacích zařízení

V některých BIOSech vybíráte zařízení šipkami, v některých měníte jejich pořadí klávesami + a -. Vyberte mechaniku CDROM (BIOS vám pravděpodobně ukáže volbu DCROM, i když máte vypalovačku DVD :-)).

Máte-li zařízení nastaveno, uložte změny klávesou F10. Bios se vás dotáže, zda to myslíte vážně. V některých BIOSech své rozhodnutí potvrdíte stiskem klávesy Enter (na obrázku), jinde vám dá na výběr volbu „Save changes and Exit? (Y/N)„, kde Y a N znamená Yes a No, takže změny potvrdíte klávesou Y. Pokud se po stisku klávesy Y nic neděje, stiskněte místo toho Z, protože máte nepochybně aktivní anglickou klávesnici, která má Y a Z prohozené.

bios5

To je vše. Až dokončíte opravu nebo testování, můžete vše obdobným postupem vrátit zpět a nastavit jako první zařízení pevný disk (HDD). Není to ale nutnost. Jestliže necháte mechaniku jako první, budete moci kdykoli bootovat z CD/DVD. Počítač bude pokaždé kontrolovat, zda nemá v mechanice disk se systémem, což o pár vteřin zpomalí start systému a pokud necháte v mechanice disk, můžete se setkat s hlášením, že systém nebyl nalezen, ale stačí disk vyjmout a vše bude zase v pořádku.

Líbí se vám článek? Dejte o něm vědět světu!
Linkuj.cz! delicious digg google
stumbleupon technorati Yahoo!

25 komentářů k příspěvku “Jak změnit pořadí bootování”

 1. […] poruchy spusťte počítač a ihned po zapnutí vložte CD do mechaniky. Možná budete muset změnit v BIOSu pořadí bootování (CD/DVD mechaniku dát na první místo před pevný disk). Jak se to dělá si povíme v dalším […]

 2. […] restartujete a spustíte (nabootujete) z vypáleného CD (přečtěte si, jak nastartovat systém z CD). CD obsahuje jednoduchý live linuxový systém s nástroji pro likvidaci […]

 3. Cuzz. nevíte někdo jak v biosu nastavim bootování s externí mechaniky? potřebuju jen aby ne moje vestavěná mechanika přehodila za tu externí. dík

 4. Myslím, že se nastaví bootování z USB. Ale starší BIOSy tuhle možnost nepodporují.

 5. No právě že bootování z USB nereáguje…=(

 6. Některé návody radí povolit v BIOSu položku USB Legacy Support. Nemám to ale ověřeno, externí mechaniku nemám.

 7. Zdravim nabootoval jsem to tak jak se tady pise, a po zapnuti dam cd do mechaniky a cekam potom mi to napise Boot from Drive-zmacknete libovolnou klavesu pro spusteni systemu ale klekne mi klavesnice mam totiz potiz s NTLDR bylo mi porazeno ze to mam prebootovat a naistalovat znovu win. jenze nevim proc mi klekla klavesnice prosim poradte mi Diky predem

 8. k chybějícímu NTLDR: možná nebude nutné přeinstalovat, ale problém půjde vyřešit následujícím postupem z článku NTLDR nenalezen (NTLDR is missing).

  k problému klávesnice: myslím, že ti nereaguje USB klávesnice, pokud můžeš, použij PS2 (aspoň na ten boot), ta se rozpozná normálně. Stačí k tomu USB/PS2 redukce k tvé stávající USB klávesnici. Nebo v BIOSu povol USB legacy support

 9. Dobrý den u starého pc jsem vindal pamět ram a zase jsem ji vrátil a od té doby nejde zapnout pc a je černá obrazovka a pípá jednou dlouze a dvakrát krátce a nejde ani bios zkoušel jsem vyndat baterku základní desky a nepomohlo a také jsem zkoušel clearcmos a také nic nevíte co stím prosím?

 10. No, tak buď jsi ji nezatlačil dobře zpátky do slotu (nejpravděpodobnější problém, stalo se mi to taky při první manipulaci s pamětí), musí do něj dobře zapadnout a obě pérka po stranách musí být v prohlubních. Nebo se zaprášily kontakty v paměťovém slotu. Ty se čistí složenou bankovkou. Třetí pravděpodobná příčina je, že nemáš paměťový modul ve správném slotu. Zkus ho dát do jiného slotu.
  Čistě teoreticky je možné, že bys paměť zničil při manipulaci statickým výbojem, ale ta pravděpodobnost je dost malá…

 11. Kamarád mi donesl noteboak ve kterém chtěl přeinstalovat systém,bohužel nejde nastavit bios,resp. nastavit jde ,ale po zmáčknutí klávesy F10 a následném potvrzení se změny vracejí zpět,tudíž nejde bootovat z Cd jelikož firs boot je nastaven na pevný disk a win XP zřejmě poškozeny.Nevím si rady.

 12. Zkontroluj si, zda se při potvrzení opravdu zapíše písmeno Y (jako Yes), dost často bývá problém v tom, že v BIOSu ti jede anglická klávesnice a Y, které napíšeš není Y, ale Z. Když si nevšimneš, provedené změny se ti neuloží.

 13. Vtomto biosu se nepotvrzuje klávesami Y/N ,ale entrem.Po zmáčnutí klávesy F10 potvrzují yes/no entrem.

 14. A když vybereš NO, tak se to taky neuloží?

 15. Když vyberu NO tak nezavřu Bios.
  Save configuration changes and exit now.
  (yes) (no)

 16. A nebyl by pro ten notebook k dispozici novější BIOS? I když… je to trochu riskantní.

 17. Určitě by byl,v notebooku je verze 1.1 mám staženou verzi 1.6 ,ale jak píšeš je tam riziko.Jsem z toho jelen.

 18. Čaute lidi koukám, že tyto příspěvky jsou už docela staré tak doufám že mi tu někdo odepíše mám problém s notebookem….
  po zapnutí píše:BOOTMGR is compressed
  Please Ctrl+Alt+Del to restart
  jinak mechanika na cd cedečko roztočí načítá ale nenačte… USB flashku se systémem taky nenačte i po výběru bootování z výměného média…
  na flashce systém je daný v pořádku programem a bootable usb.
  nastavení v Biosu je chaotické když odentruju BOOT a chci odentrovat např CD-ROM drive tak se nic nestane žádný výběr nic.. Někdo nějaký nápad pls?

 19. Ďakujem ze perfektné poučenie pri nastavení Biosu.S pozdravom.

 20. Zdravím lidičky kde mám stáhnout češtinu pro BIOS všude sem díval,ale nikde sem ji nenašel ,ale vím že čeština pro BIOS existuje tak mi poraďte kde mám ještě hledat zatím diky za dobrou radu.

 21. […] Jak změnit pořadí bootování | Mezi monitorem a židlí – tipy pro PC […]

 22. Dobrý den prosím vás co mám udělat kdyz tam nemám vubec ikonku cdrom abych ji mohl zvolit?

 23. Míro, kde tu ikonku nemáš? Rozuměj: v notebooku nebo ve stolním počítači? V jakých Windows, nebo v nějakém jiném systému? V průzkumníku? Když stiskneš klávesy Win+E, tak se v sekci Zařízení s vyměnitelným uložištěm neobjeví mechanika?

  Má nějakou signalizační LEDku? A svítí ta LEDka, když dáš do mechaniky disk?

 24. Dobrý den,
  na PC s vadnou CD mechanikou jsem omyem navolil jako First Boot Device CD-rom.Počítač se teď po zapnutí sám vypne dřív, než se cokoliv objeví na monitoru.Pomůže mi výměna mechaniky?

 25. Pavle, mělo by stačit tu mechaniku odpojit (stačí z ní vytáhnout napájecí kabel, nebo datový kabel) a pak by měl počítač nabootovat, protože si vezme další bootovací zařízení z nastavené sekvence.

  A pak už by mělo jít pořadí bootování změnit.

Přidejte komentář

Nezapomeňte zaškrtnout kontrolní políčko pod tlačítkem Odeslat.

XHTML - Můžete použít značky:<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Na začátek stránky / Na hlavní stránku / Odebírat články (RSS)